Qytetarët ankohen për rritjen e çmimeve, kërkohen ndëshkime për tregtarët

Picture of INA
INA

31/05/2024

Çmimet e produkteve ushqimore janë një barrë e madhe për buxhetin familjar të qytetarëve. Në dy vitet e fundit janë rritur disa herë dhe nuk janë rikthyer kurrë në nivelin fillestar përpara valës së inflacionit. Pas gjithë rregullimeve të çmimeve, qytetarët u përballën me ngrirjen e çmimeve të frutave dhe perimeve, produkteve të qumështit, mishit dhe pastave. Masat e vendosura nga Qeveria për një periudhë të caktuar nuk ndihmuan dhe as të ashtuquajturat çmimet e garantuara, thonë qytetarët.

“Për ushqimin ndonjëherë shpenzojmë më shumë, por pensionet dhe pagat janë të ulëta. Ata pensionistë që marrin minimalen nuk iu arrin, kur të llogarisësh barnat, rrymën, ujin, fatura e detyrime tjera ndaj shtetit, nuk është lirë”, tha një qytetare.

“Janë të larta. Shumë? Po! Çfarë do të thotë kjo për buxhetin familjarë? Vështirë që mund të ja del dikush. Sa shpenzoni për një muaj vetëm për ushqim dhe pije? Po ne jemi dy persona dhe shkojnë 1 mijë euro”, u shpreh një qytetare.

“Vështirë, por duhet të jetojmë! Ju personalisht në familje a mundoheni të kultivoni diçka vet, si produkte bujqësore? Diçka prodhojmë vetë, diçka blejmë patjetër të bëhemi idare. Ndonjë porosi për pushtetarët? Qofshin shëndosh e mirë dhe të mendojnë më shumë për popullin”, deklaroi një qytetare.

Për ekspertët, me uljen e inflacionit dhe stabilizimin energjensave dhe lëndëve të para në bursat ndërkombëtare, duhet të ketë ulje edhe më drastike te produktet ushqimore të përpunuara. Profesori universitar Nasir Selimi tha se tregtarët dhe furnitorët po shfrytëzojnë periudhën e mos zbatimit të Ligjit për tregti jo korrekte për të përfituar nga çmimet e larta për 35-40%, deri nga mesi i shtatorit.

“Çështja e manipulimeve gjithmonë ka ekzistuar dhe sërish do të ekzistoj. Sa i përket ligjit, i cili duhet pritet që të filloj zbatimin shpresojmë se ndoshta diçka do të mund të ndërpritet ky trend, por tregtarët gjithmonë gjejnë hapësirë dhe vend për të manipuluar dhe për përfitimet e tyre”, deklaroi Nasir Selimi, Profesor universitar.

Për të parë se sa ushqime janë bërë realisht më të shtrenjta, krahasuam çmimet aktuale të 200 produkteve në një treg në vend me çmimet e dhjetorit 2022, të cilat përmbajnë produktet e shportës minimale dhe rritja e tyre evidentohet tek fruta perimet, qumështi dhe produktet e qumështit, mishi dhe produktet e mishit, vezët, produktet ushqimore bazë si kripë, erëza, sheqer, vaj gatimi, salca, konserva, makarona, drithërat, pastaj ëmbëlsirat dhe produkte të kripura, si dhe pije joalkoolike (lëng dhe ujë). /Alsat.mk

TË FUNDIT
6 orë
Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut
6 orë
Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës
8 orë
Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë
9 orë
Mickoski paralajmëron 100 milionë euro ndihmë për komunat
10 orë
Shtrenjtohet buka

ME TE LEXUARA

17 orë
Këto janë emrat e përmendur për zv/ministra në Mbrojtje dhe Bujqësi nga VLEN?!
12 orë
I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët
17 orë
Komiteti i Helsinkit: Nuk ka avancim për të drejtat e njeriut në RMV
11 orë
Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet
17 orë
Siljanovska Davkova takoi presidentin gjerman Frank-Walter Steinmeier
11 orë
Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë
20 orë
Taravari: Ligji për ushtrues detyre të kryetarëve të komunave është gati, presim mbështetje
16 orë
OKB-ja ka akuzuar Izraelin për krime kundër njerëzimit

LEXO MË SHUMË

bdi ali ahmeti kuvend

Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut

FB_IMG_1718221732728

Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës

kombetarja

Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë

Mickoski

Mickoski paralajmëron 100 milionë euro ndihmë për komunat

buka

Shtrenjtohet buka

IMG_2933

Holandezin e kafshoi gjarpëri në Ohër, nuk kishte serum në spitalin e Ohrit, e shpëtuan në Dibër

IMG_2930

Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë

mickoski hristijan

Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet

shkolle klase

I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët

INFO

NA NDIQ