Qytetarët e Maqedonisë së Veriut mund të nxjerrin dokumentet personale pa termin

INA
INA

10/10/2023

Në dhjetë ditët e ardhshme do të vendosen të jenë të hapura dhjetë vende pune për të nxjerrjen e dokumentit personal, qytetarët do të mund të paraqiten edhe pa u paraqitur për termin, deklaroi dje Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski.

Vendet e reja do të jenë të vendosura në Shkup. Ai tha, kjo bëhet me qëllim që arrihet afati i caktuar për ndryshimin e të gjithë dokumentet personale në të cilën do të vendoset një emër i ri i emri kushtetues i shtetit Republika e Maqedonisë së Veriut.

“Deri tani sipas evidentimin tonë rreth 1 milion qytetarë kanë dokumente me emrin e ri të shtetit”, tha Spasovski

Ai theksoi se një nga problemet me të cilat ballafaqohen është se edhe 70 përqind e termineve të parapara nuk respektohen, pra qytetarët nuk vijnë në orarin e caktuar dhe më pas telefonojnë sërish në numrin e telefonit për të marrë termin të ri.

Spasovski theksoi se nuk do të ketë sanksione për ata që nuk i ndërrojnë dokumentet personale me kohë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

arben taravari ziadin sela

Arben Taravari: ASH kurrë s’ka qenë më unike dhe më e fortë, ka vite që lexojmë lajme për përçarje

liridona-naim-murseli-600x375-1-600x360

Gjykata jep detaje, ja si ndodhi vrasja e Liridonës

3fb9fdb9-5211-407a-a732-9132e4550a33-1392x815

Mexhiti, Kasami dhe Gashi takojnë Islam Aliajn, deputetin shqiptar në Zvicër

Ilire Dauti

Deputetja që zhvillon betejën për shqiptarët pa nënshtetësi

leonardi naimi

“Ti rri këtu”, vëllai i Liridonës tregon si ua fshehu Naimi skenarin e vërtetë të vrasjes

policia-franceze-france

Sulm në Paris me thikë e çekan: Një person i vdekur, dy të plagosur

Boban Stefkovski Gazi Baba

LSDM: Kryetarët e VMRO-së marrin 1500 euro rrogë, ndërsa qytetarëve të Gazi Babës u kanë borxhe

spitali - Gaza

Dita e 57 e LUFTËS! Më shumë se 15 mijë viktima në Gaza, Hamas “breshëri raketash” në Tel Aviv, Izraeli: Nuk ka armëpushim

moti dimer acar temperatura

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ