Qytetarët e RMV vuajnë nga ankthi dhe tensioni i lartë i gjakut

INA
INA

03/03/2024

Në Maqedoni, shqetësimi për numrin e lartë të recetave për ilaçe si diazepam për të qetësuar ankthin dhe për presionin e lartë të gjakut po shfaqet si një problem i madh shëndetësor. Statistikat tregojnë një trend rritës në përdorimin e këtyre ilaçeve, me shumë qytetarë që i kërkojnë ato si një mënyrë për të përballuar stresin dhe presionet ekonomike dhe ekzistenciale. Megjithatë, mjekët dhe ekspertët shëndetësorë shprehin shqetësimin e tyre për këtë situatë, duke thënë se përdorimi i tepërt i ilaçeve nuk është zgjidhja e duhur për të trajtuar këto çështje.

“Pacientët tanë familjarë do të vijnë, do ta hedhin librezën dhe do të thonë, më jep citheral, më jep diazepam”, ka thën Ankica Stanoevska, mjeke e familjes.

Ajo gjithashtu ka shtuar se në vendet e zhvilluara, praktikat mjekësore përqendrohen në menaxhimin e stresit dhe rekomandimin e alternativave jo-ilare për të trajtuar këto gjendje.

Në një rrjedhë tjetër, numri i recetave për ilaçe për presionin e lartë të gjakut dhe sëmundjet kardiovaskulare është gjithashtu në rritje, tregon Stanoevska. Megjithatë, shumë nga ata që kanë nevojë për trajtim nuk kërkojnë ndihmë mjekësore, duke rritur riskun për komplikacione të mëtejshme shëndetësore.

Ekspertët dhe prindërit në sistemin e kujdesit shëndetësor apelojnë për një përqasje më të mirë ndaj parandalimit dhe trajtimit të këtyre gjendjeve, duke theksuar rëndësinë e ofrimit të shërbimeve parandaluese dhe edukimit të qytetarëve për të menaxhuar stresin dhe presionin në mënyra të shëndetshme dhe alternative.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

matje

Një hartë e re e krenarisë mesatare mashkullore ka dalë! Ne askund nuk jemi

shtatzan

Ilaçi për humbjen e peshës mund të rrisë ndjeshëm ovulimin (FOTO)

Arra

Pesë lloje të ushqimeve që ulin nivelin e sheqerit në gjak

KAFE

A është më mirë të pini kafe të nxehtë apo të ftohtë?

qepe

Nëse hani një qepë në ditë

melqia

“Mini mëlçitë”, kura eksperimentale që mund të shpëtojë pacientët

iftar-ramazan

Si ndryshon trupi ynë gjatë 30 ditëve të Ramazanit dhe çfarë ndodh pas agjërimit

dush

A ndihmon dushi pas ngrënies në tretjen e ushqimit?

INFO

NA NDIQ