Qytetarët gjithnjë e më pak vizitojnë bankat, shfrytëzojnë kartelat pagesore

Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/01/2023

Revolucioni digjital në pagesa, i cili u intensifikua veçanërisht gjatë pandemisë Covid-19, si në mbarë botën ashtu edhe në vendin tonë, kontribuoi në përdorimin gjithnjë e më të shpeshtë të zgjidhjeve të pagesave digjitale, të cilat janë më të përshtatshmet për ato të thjeshta, të aksesueshme, të sigurta dhe teknologjikisht ekzekutim modern (të zgjuara), njoftojnë nga Banka Popullore.

Edhe në tremujorin e tretë të vitit 2022, qytetarët përdorinin gjithnjë e më shumë kartelat e pagesave nga emetuesit vendas për pagesa në tregtinë në vend, gjë që solli një rritje vjetore të vlerës dhe numrit të transaksioneve të kryera përkatësisht me 14.9% dhe 8.5%. Rritja vjetore e numrit të pagesave në tregti, e cila rezulton kryesisht nga rritja më e lartë vjetore e numrit të pagesave me kartela pagesash në pikat e shitjes virtuale (internet) (10.1%), ndonëse më e dobët, vazhdon edhe në tremujorin e tretë të vitit 2022, ndërsa vijon rritja vjetore e numrit të pagesave në pikat fizike të shitjes (8.3%).

“Në rastin e pagesave të qytetarëve me transferta krediti, në të njëjtën periudhë shënohet rënie vjetore e numrit të pagesave me 8.6%, ndërsa vlera është rritur me 5.6%. Në të njëjtën kohë, ndryshimi gradual i shprehive të qytetarëve gjatë kryerjes së pagesave në vend për të shfrytëzuar përfitimet e bankingut elektronik është i dukshëm në mënyrën e kryerjes së transfertave të kredisë, kështu që në tremujorin e tretë të vitit 2022, një rritje vjetore prej 5.2% është vërejtur në numrin e pagesave të kryera në mënyrë elektronike, pra rënie vjetore e numrit të transaksioneve të kryera në sportelet bankare (12.5%). Aplikacionet celulare përdoren më shpesh për të kryer pagesa elektronike me 54.7% ose një rritje vjetore të lartë prej 19.6%, që tregon sërish një ndryshim të mëtejshëm në zakonet e pagesave përveç përdorimit të kanaleve më të përshtatshme të pagesave digjitale”, thonë ga Banka Popullore.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

femijet mergimtare greqi diaspora

Diaspora dhe të pavendosurit vendimtarë për fituesin e zgjedhjeve

bilall kasami

Kasami nga Zvicra: Mërgimtarët sjellin mbi 1 miliardë euro në Maqedoni, nuk duhet të presin nga 8 orë në kufi

izet mexhiti

Mexhiti: Një parti e dalur nga lufta që përfundon me komunitetet e vogla, është hap i parë drejt shkrirjes në VMRO ose LSDM

taravari arben

Taravari nga Cyrihu: Këto janë zgjedhje historike, garojnë albinizmi me vuçizmin

kurti taravari kasami mexhiti gashi

Albin Kurti deklarohet për zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut

ragmi mu

Mustafa konfirmon se ka marrë drejtimin e Preshevës, Arifin e quan shpifës

izet mexhiti

Izet Mexhiti: Ali Ahmeti vendosi brenda natës që ta kandidojë Bujarin për president për ta përçarë votën shqiptare

gordana-siljanovska-1392x899

Kandidatja Gordana Silanovska: Nëse ndryshohet Kushtetuta, do të respektoj vendimin

zgjedhje maqedoni

Më 24 prill, hapi sytë mirë dhe voto

INFO

NA NDIQ