Qytetarët i lanë 3.6 milionë euro tek lotaria e Maqedonisë, për ta provu fatin

Picture of ina-online
ina-online

24/11/2023

Qytetarët e Maqedonisë së Veriut kanë harxhuar nga xhepat e tyre 3.6 milionë euro gjatë 2022 për të provuar fatin tek Lotaria e Maqedonisë.

Vetëm për tiketat gërvishtëse janë harxhuar 450 mijë euro për të provu fatin. Pjesa tjetër e parave është harxhuar për loto 7, edhe ate 2.5 milionë euro.

Këto të dhëna zyrtare kanë dalur pas auditimit të pavarur financiar të rezultateve të “Lotarisë Shtetërore të Maqedonisë”.

Në donacione dhe sponsorizime, kompania ka dhënë 417,000 euro, që është 10 herë më shumë se në vitin 2021. Për punën e 75 punëtorëve të saj vitin e kaluar kjo kompani ka paguar 1.15 milionë euro, pra mesatarisht ka paguar 1280 euro bruto paga dhe shtesa për punonjës. Krahasuar me një vit më parë, shpenzimet për punonjësit e paguar nga kompania janë rritur me 54 për qind.(INA)

TË FUNDIT
1 orë
Mot me vranësira të ndryshueshme me reshje të kohëpaskohshme të shiut, pasdite kushte për mot të ligë të shkurtër
1 orë
Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it
9 orë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
9 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
13 orë
Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin

ME TE LEXUARA

9 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
17 orë
Kina synon të shtrijë ndikimin politik në Maqedoninë e Veriut përmes ekonomisë
9 orë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
17 orë
Kurti: SHBA - aleate, mike e partnere historike (VIDEO)
1 orë
Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it
1 ditë
VIDEO/ Usyk kampion i padiskutueshëm, fiton ndeshjen e madhe ndaj Furyt
17 orë
Në gjimnazin e Ohrit nuk ka paralele në shqip

LEXO MË SHUMË

moti shiu

Mot me vranësira të ndryshueshme me reshje të kohëpaskohshme të shiut, pasdite kushte për mot të ligë të shkurtër

KFOR KS

Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it

stefan andonovski

Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit

elizabet liz alen allen

Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

izet mexhiti

Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin

arben taravari

Taravari: Po vjen koha e profesionistëve! Po vjen koha që të respektohet aftësia e secilit!

qeveria

Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO

mickoski

Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron

Jorgos Gerapetritis

Gerapetritis: Marrëveshja e Prespës duhet të respektohet

INFO

NA NDIQ