Rritja e pakontrolluar e çmimeve, qytetarët në hall

Picture of ina-online
ina-online

13/09/2023

Për shkak të çmimeve të larta qytetarëve u duhet të bredhin nga njëri në raftin tjetër duke kërkuar vetëm produktet e domosdoshme, pasi nuk arrijnë që të mbushin qeset e tyre të pazarit me të gjitha gjërat që u nevojiten, shkruan Alsat.

Qytetarët thonë se rritja e çmimeve po bëhet me ritëm të pakontrolluar.

“Ja bosh, shumë gjëra duhet të marrim, asgjë nuk kemi futur në torbë. As në treg të gjelbër, as në markete, as për veshmbathje, asgjë nuk merret vesh. Po më veshmbathjen e kemi harruar, shikojmë të bëhemi idare. Shtrenjtë janë, lëshojnë nga 2-3 denarë derisa të kalojë kontrolli, ne nuk jemi budalla, pasi të dalin këto përsëri i rrisin çmimet, se di si e kanë marrëveshjen”, u shpreh një qytetare.

“Çmimet janë të rritura nuk është në bazë të ekonomisë, … Nuk është ajo që e thonë politikanët, për vete i kanë rritur pagat për 78 për qind… Qumështi 70 denarë, tjerat 70 denarë, të gjitha paketimet që janë ka ndryshuar puna…..Çmimet janë rritur pa kontroll, nuk ka shteti kontroll, institucionet flenë, shkon kontrollon se si kalon aty ajo, punë e tyre është….”, u shpreh një qytetar.

“Shumë valla janë të larta, njeriu që s’ka me social me 4 muaj që s’kan marrë çfarë të bëjmë…. Ja dy bukë i mora dhe një ashtu…Buka 44 denarë ishte, 2 bukë 88 denarë, nuk e di çfarë të them çmimet e larta….”, u shpreh një qytetare tjetër.

“Është rritur mjaftueshëm çmimi edhe pagat janë rritur por do të ishte mirë me përqindje të jenë pagat më të larta”, tha një qytetare.

Sipas të dhënave të fundit të Entit Shtetëror të Statistikave, në muajin korrik shporta konsumatore ka arritur në 48 800 denarë. Ndërkohë sipas të të dhënave të Lidhjes së Sindikatave shporta e konsumit në gusht ka shënuar rritje të dukshme duke arritur në 49 345 denarë. / Alsat.mk

TË FUNDIT
3 ditë
Vala e të nxehtit është e favorshme për korrjen e elbit dhe grurit
4 ditë
Takimi Mickoski - Orban: 500 milionë euro hua nga Hungaria, ja si do të shfrytëzohen
4 ditë
Banka Popullore dorëzoi kërkesën për anëtarësim në SEPA
4 ditë
Posta dhe Hekurudhat të mbytura në borxhe
5 ditë
ESHS: Rriten çmimet e banesave në tremujorin e dytë të vitit në Shkup

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

GRURI

Vala e të nxehtit është e favorshme për korrjen e elbit dhe grurit

mickoski orban

Takimi Mickoski – Orban: 500 milionë euro hua nga Hungaria, ja si do të shfrytëzohen

banka-popullore

Banka Popullore dorëzoi kërkesën për anëtarësim në SEPA

hekurudh

Posta dhe Hekurudhat të mbytura në borxhe

banese celesa

ESHS: Rriten çmimet e banesave në tremujorin e dytë të vitit në Shkup

bankomat-kartele

Të përfshirë shtetas të Maqedonisë së Veriut dhe të Kosovës, kallëzim penal ndaj 12 personave për keqpërdorim të kartelave bankare

statistika menaxhim ekonomi biznes

Frenohet rritja e çmimeve në Shqipëri, inflacioni zbret në 2.1% në qershor

pare-euro

Në Maqedoninë e Veriut u regjistrua rritje e borxhit publik

fature-market

Krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, kostoja e jetesës për muajin qershor në Maqedoni është rritur për 3.2%

INFO

NA NDIQ