Qytetarët në Maqedoni gjithnjë e më shumë paguajnë me kartela pagesore dhe online

INA
INA

10/10/2023

Banka Popullore e Maqedonisë së Veriut i ka publikuar të dhënat për pagesat që janë bërë në tre mujorin e dytë në vitin 2023.

Të dhënat tregojnë se edhe në tre mujorin e dytë ka trend të rritjes së përdorimit të kanaleve digjitale për pagesa, sidomos nga qytetarët të cilët përdorin kartela pagesore dhe aplikacione të ndryshme.

Rritja vjetore e përdorimit të kartelave pagesore të lëshuara në vend për transaksione kesh dhe për pagesat e produkteve dhe shërbimeve në vend nga qytetarët në tremujorin e dytë të këtij viti, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, është 13,9% në numër, me një rritje solide prej 12.5% ​​në vlerën e këtyre transaksioneve.

Në të njëjtën kohë, rritje vjetore e ndjeshme prej 16.6% është vërejtur në përdorimin e kartelave për pagesat e produkteve dhe shërbimeve në vend, me rritje të fortë të pagesave në pikat fizike të shitjes prej 17.0%, por edhe një rritje të lartë të 11.9% në pagesa në pikat e shitjes virtuale (internet).

Të dhënat nga fusha e statistikave të pagesave për tremujorin e dytë 2023, të cilat përveç të dhënave të paraqitura për transaksionet e pagesave të qytetarëve në vend, përmbajnë edhe të dhëna për transaksionet e pagesave të personave juridikë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ali-ahmeti-sllupcan

Tropoja e shpallë “Qytetar Nderi” Ali Ahmetin

IMG_6975

Ferati: Ja kush qëndron pas protestave kundër paraleles shqipe në Çashkë

ZHAKU

Jo bashkëshorti, ja kush është fajtor për vrasjen e Liridonës sipas Zhakut

Liridona ademaj

Detaje të reja për vrasjen makabre, Granit Plava sillej në oborrin e restorantit ku po darkonin Liridona dhe Naimi, rrugës ndërruan veturat

Talat Xhaferi3

Xhaferi: Autoritetet ta zbardhin deri në fund rastin me Vanjën

ndertim

Në Maqedoni hipotekat ulen, ndërtimet dhe kreditë nuk ndalen

vrasesit vanja palevski

Palevski kishte disa akuza penale

IMG_6973

Ky është babai i 14 vjeçares së vrarë në Shkup duke e sjellur në gjykatë

IMG_6974

“Me pas ditë që e ka bo djali jem atë ditë, ai sot s’ish gjallë” – Babai i Naim Murselit flet pasi arrestimit të djalit të tij(VIDEO)

INFO

NA NDIQ