Qytetarët në Maqedoni si besojnë sistemit të drejtësisë, 75% të pakënaqur

Iliria News Agency
Iliria News Agency

19/02/2023

Dy të tretat e qytetarëve nuk i besojnë sistemit të drejtësisë dhe gati tre të katërtat janë të mendimit se ligji nuk zbatohet njësoj për të gjithë.

Këtë e bën të ditur sondazhi i fundit “Dektor” i realizuar nga Instituti për Hulumtime Politike – Shkup.

Sipas sondazhit 65.7% e qytetarëve thonë se në Maqedoni nuk ka gjykim fer dhe të drejt, derisa pozitivisht mendojnë vetëm 19.3%.

Maqedonët  dhe shqiptarët ndryshe e shohin këtë cështje, edhe pse në shumicë dakordohen se nuk ka gjykim korrekt dhe të drejt. 73,2% e maqedonasve thonë se nuk ka drejtësi fer, ndërsa shqiptarët për këtë janë shprehur vetëm 42%.

Krahasimi i këtij sondazhi me sondazhin e kryer nga IPIS për Detector 4 vite më parë tregon se nuk ka ndonjë ndryshim domethënës, megjithëse ka një rritje të lehtë të qytetarëve që sot mendojnë se ligji nuk zbatohet njësoj për të gjithë.  (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1058

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

bujar osmani

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, Osmani: Dje paralajmërova, t’i themi stop fushatës së zezë dhe luftës hibride

IMG_1055

Mexhiti në Kumanovë: Na duhen njerëz që punojnë, e jo që flasin dhe zhvasin

IMG_1054

Taravari: Fitorja jonë vjen për shkak të bashkimit, nuk ka alternativë tjetër përveç ndryshimit

08640000-0a00-0242-2f7c-08d9c5599401_w408_r1_s

Irani nis dronë drejt Izraelit si shenjë hakmarrjeje

2e2960a3-c8a2-44b9-b1e2-1a8b2b89134c

Kasami nga Kumanova: Ndryshimi po vjen! VLEN së shpejti do udhëheq Qeverinë dhe të gjitha komunat shqiptare

IMG_1049

Fronti Europian në Prespë/ Ahmeti: Fronti Europian dinë vetëm të fitojë

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin: Shumica e të burgosurve politikë në raste të montuara janë shqiptarë

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

INFO

NA NDIQ