Qytetarët në Shkup ngufaten nga ndotja e ajrit!

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

12/01/2023

Për momentin, në Shkup temë alarmante e cila kërkon masa të menjëhershme është ndotja e ajrit. Bëhet fjalë për gjënë më të shtrenjtë të qytetarëve, shëndetin e tyre, deklaroi gjatë një konference për media deputeti dhe zëdhënësi i LSDM-së Darko Kaevski. Sipas tij mosndërmarrja e masave nga ana e pushtetit lokal të VMRO-së është e papërgjegjshme si dhe shkon në dëm të qytetarëve.

“I bëjmë thirrje VMRO-DPMNE-së që të vijë në vete. Inati dhe ikja nga seanca e jashtëzakonshme e Këshillit të Qytetit të Shkupit nga ana e VMRO-së është e papërgjegjshme dhe e paarsyeshme. LSDM si parti përgjegjëse ka iniciativë për seancë të jashtëzakonshme të Këshillit të Qytetit të Shkupit si dhe disa masa kyce në uljen e ndotjes së ajrit në kryeqytet”, tha Kaevski.

LSDM kërkon të shtohet qarkullimi i autobusëve për të gjitha linjat e transportit publik të qytetit, si dhe të vendoset masa e transportit falas për të gjithë qytetarët e Shkupit. Sipas tyre shkaktar i drejtpërdrejtë i ndotjes së ajrit është kaosi dhe mosfunksionimi i transportit publik. Këto dy masa drejtpërdrejtë do të ndikonin në uljen e numrit të automjeteve në qytet dhe do të stimulonin përdorimin e transportit publik. Derisa banorët e Shkupit po thithin ajër të ndotur pushteti lokal i VMRO-DPMNE-së e ka ulur buxhetin e standardit jetësor në 44%, buxhet ky i cili me duartrokitje u votua nga këshilltarët e koalicionit të VMRO-së dhe Të Majtës, thonë nga atje.

“Ndihma financiare për shkollat në përshtatje të sistemit të ngrohjes me energji ekologjike, përgatitja e planit të veprimit për pastrimin e të gjitha deponive në Shkup, pastrimi dhe larja e rrugëve dhe zonave publike me ndihmën e cisternave, veprim intensiv të pakushtëzuar të inspektorëve në kryerjen e detyrës së tyre. I ftojmë edhe VMRO-në që t’i pranojnë masat e LSDM-së. Ja u zgjasim dorën që së bashku t’i sjellim masat për luftimin e ndotjes në Shkup”, tha Kaevski.

Edhe nga ana e VMRO-së kërkojnë që të ndërmerren masa urgjente për uljen e ndotjes së ajrit në Shkup duke shtuar se koalicioni mes Kovaçevskit dhe Arsovskës përmes tenderëve po e grabit si dhe po e helmon popullin me ajër të ndotur.

“LSD-ja dhe Arsovska vetëm po ia kalojnë topin njëra-tjetrës për masat që duhet të ndërmerren, por diçka konkrete akoma nuk ka. Fryt i bashkëpunimit mes tyre është drejtori i NQP-së Aleksandar Stojkovski kuadër i LSD-së, i cili e nënshkroi kontratën për blerjen e derivateve të naftës për 27 milionë euro pa zbritjen e zakonshme, me të cilën kompania pësoi dëm prej 1.5 milion euro. Nëse do të kishte ulje, në arkën e NQP-së do të ishin 1.5 milion euro më shumë që do ishin të mjaftueshme për të mbuluar borxhin ndaj kompanive private të cilët tashmë nuk funksionojnë, rezultat i së cilës edhe në kulmin e ndotjes së ajrit, në rrugët e Shkupit ka më pak autobusë. Njëjtë sikurse ranë dakord që të emërojnë drejtor të NQP-së, ose siç negociojnë marrëveshje të dyshimta, Kovaçevski dhe Arsovska le të bien dakord edhe për masat reale dhe efektive kundër ndotjes së ajrit. Bizneset nuk mund të jenë fryt i bashkëpunimit mes tyre ndërsa qytetarët duhet të mbyten pasi ata nuk kanë interes në zgjidhjen këtij problemi”, thonë nga VMRO-DPMNE.

TË FUNDIT
5 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"
6 orë
“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit
6 orë
Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar
8 orë
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu
8 orë
Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

ME TE LEXUARA

14 orë
Zejdi zbulon se çfarë janë podrumet e kuqe që i përmendi Ali Ahmeti
6 orë
Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar
20 orë
Mot me vranësira të ndryshueshme me reshje të kohëpaskohshme të shiut, pasdite kushte për mot të ligë të shkurtër
14 orë
Ndryshimet kushtetuese, Kasami: Për vullnetin e VMRO-së, duhet ta pyesni VMRO-në
6 orë
“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit
19 orë
Rivotim në shtatë vendvotime në njësinë e pestë dhe të gjashtë zgjedhore të mërkurën
13 orë
RMV, shtetas të huaj kanë denoncuar dy policë pasi kanë kërkuar ryshfet, janë marrë masa disiplinore
5 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"

LEXO MË SHUMË

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

kastriot-rexhepi

Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

izet mexhiti

Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

zejdi tubim

VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat

mijallkov

Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

kuvendi-ri

A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?

EVN

EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik “GENERALKA WEEKEND 24”

INFO

NA NDIQ