Qytetarët: Paga minimale duhet të rritet shumë më shumë se 18000 denarë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/02/2022

Qytetarët e anketuar nga Alsat thonë se paga minimale duhet të rritet shumë më tepër se 18 mijë denarë pasi me të ardhurat që marrin nuk arrijnë ti mbulojnë as gjërat më elementare për jetë. Ata thonë e janë pikërisht të ardhurat e ulëta dhe rritja e vazhdueshme e çmimeve që po largon popullatën nga vendlindja në kërkim të një jetë më të dinjitetshme në shtetet e Evropës.

“Rroga minimale duhet të bëhet minimum 25.000, s`ke mundësi ndryshe, edhe me 18.000 është pak. Nuk dalin askund, me katër anëtar të familjes, minimum 25 000 të jetë. E shihni vetë shkaku kësaj gjithë rinia ikën në kurbet, shkaku se rroga shumë e vogël dhe si përballojmë dot”.

“Normal që duhet të rritet rroga, me rrogë të vogël s’bën dot asnjë shpenzim, thjeshtë bukë e gjizë s’mund të hash. Asnjëherë s’mund t`ia dalish se rroga e vogël është rryma vjen shumë. Unë kam harxhuar 10000 tash me 20 000 asgjë s’mund të bëj. Rroga e vogël ndikon shumë, s’mund të arrish asgjë, hysh në kredi po s’të japin, hysh nëpër shitore borxh, vjen koha s`mund ta paguash borxhin”.

“Unë marr 150 euro, 100 euro pensioni, asgjë nuk mbërrijmë, pagesat e shtetit s’po i mbërrijmë”.

“Normal duhet të rritet, deri sa rriten produktet duhet të rritet edhe rroga. Me 250 euro nuk jetohet këtu”.

“Një qind euro rrymë paguaj, mbetjet, gjërat tjera, nuk dalin. Ka njerëz të sëmurë ilaçet duhet ti blej patjetër”.

“Duhet të rritet të bëhet më mirë por s`bëhet gjë. Ja në punë kam dalë këtu, asnjë faturë nuk arrij ta paguaj”.

TË FUNDIT
16 minuta
BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare
2 orë
Sa para po harxhohen për dasma?!
2 orë
“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)
3 orë
Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë
5 orë
Hakim Suma sekretar shtetëror në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës

ME TE LEXUARA

1 ditë
Rama dhe Kurti reagojnë për tentim atentatin “e tmerrshëm” ndaj Trumpit
8 orë
Ish-snajperi ushtarak që mban rekordin botëror lëshoi ​​një teori shqetësuese: Sapo pashë foton, e dija
1 ditë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?! (FOTO)
2 orë
Sa para po harxhohen për dasma?!
10 orë
Fredi Beleri del nga burgu për t’u betuar si eurodeputet në Strasburg. Flet për mediat greke
1 ditë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë
8 orë
Ageler: SHBA është këtu të ju mbështesë dhe jo të ndërhyjë
1 ditë
Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave
16 minuta
BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare

LEXO MË SHUMË

ushtria shqiptare

BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare

dasma

Sa para po harxhohen për dasma?!

arben taravari

“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë

hakim musa besar durmishi

Hakim Suma sekretar shtetëror në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës

Fatmir Dehari

Koalicioni i BDI-së me turqit, boshnjakët dhe romët, Dehari: Strategji e qëlluar, si asnjëherë më parë u arrit fitore e madhe

Spitali_tetove-780x470-2

Spitali klinik i Tetovës me drejtor të ri (FOTO)

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Dy të tretat e nxënësve të ardhshëm të shkollave të mesme u regjistruan në shkollat ​​profesionale

dasma krisma

Dënim me burg prej 1 deri 5 vjet për të shtëna me armë zjarri

INFO

NA NDIQ