Qytetarët s’duan të jenë bukëpjekës apo kasap – preferojnë administratën shtetërore!

Picture of INA
INA

06/11/2023

MUNGOJNË PUNËTORË TË NDËRTIMIT, SHËNDETËSISË DHE IT-së

Paga e kasapëve, bukëpjekësve ka arritur deri 40 mijë denarë por sërish shumica e qytetarëve preferojnë të punojnë në administratë shteërore e të marrin rrogë minimale thonë analizat e Odës Ekonomike. Këto profesione janë deficitare dhe kanë çmimin e lartë në tregun e punës. Është vështirë për t’u gjetur në treg dhe kompanitë dhe qytetarët duhet t’i paguajnë ato shumë.

“Një kasap merr deri 40 mijë denarë pagë por qytetarët vendosin të mos kualifikohen për ndonjë punë tjetër por të vazhdojnë të punojnë në administratë. Në Maqedoni nuk ka interes për rikualifikim dhe trajnime plotësuese vetëm 15 persona kanë marrë pjesë në trajnime të tilla të cilët i përkrahin financiarisht nga Bashkimi Evropian” – tha Natasha Janevska, Oda Ekonomike.

Punëtorët e ndërtimit, të shëndetësisë dhe IT-së janë profesionet më deficitare në vend shtojnë nga Oda Ekonomike.

“Mungesa e punonjësve në ndërtimtari dhe shëndetësi por poashtu në IT sektorin. Gjatë periudhës së ardhshme 10-vjeçare, Bashkimi Evropian do të vazhdojë të punojë për financimin e projekteve për të rritur aftësitë në fusha të ndryshme. Oda Ekonomike punon në realizimin e projekteve që përfshijnë realizimin e trajnimeve për ngritjen e aftësive të punëtorëve nga sektorë të ndryshëm dhe rritjen e konkurrencës” – tha Jadranka Arizankovska, Oda Ekonomike.

Sipas Komisionit Evropian, me këtë problem po përballen edhe vendet evropiane. BE në 10 vitet e ardhshme do të financohen projekte për zhvillimin e aftësive. Në vendin tonë, vetëm 2.5 për qind e fuqisë punëtore morëb pjesë në zhvillimin e aftësive. /KlanMacedonia/

TË FUNDIT
5 orë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President
7 orë
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur
9 orë
Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut
10 orë
Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale
15 orë
Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit

ME TE LEXUARA

19 orë
Ethet e turizmit! A rrezikohet të na kthehet në një bumerang
16 orë
Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!
19 orë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona
15 orë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët
19 orë
Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara
15 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
18 orë
Mexhiti fton mërgimtarët në takim në Çarshinë e Shkupit
15 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

LEXO MË SHUMË

Biden

CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President

Screenshot_20240721_232714

Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur

FB_IMG_1721587620945

Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut

Biden

Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale

ujmani

Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit

mickoski djali

LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!

vmro-bdi

VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

INFO

NA NDIQ