Qytetarët të zhgënjyer, ngrirja e çmimeve të fruta-perimeve nuk dha rezultate

Iliria News Agency
Iliria News Agency

14/04/2023

Çmimet e fruta-perimeve u ulën në mënyrë që qytetarët të mund të blejnë më shumë produkte për festat fetare, por mbeten duar bosh. Në markete tezgat ishin të zbarëta edhe sot. Nuk janë bërë porositë e mjaftueshme nga pikat me shumicë, madje as 70% e qarkullimit nga muajt e kaluar. Perime ka vetëm me çmime të larta por jo edhe ato që duhet të shiten me çmime të “ngrira” në bazë të vendimit të qeverisë. Domate që kushtojnë deri 279 denarë ka me bollëk, kurse domatet që janë me çmime të ngrira 95 denarë nuk ka fare, ose ato pak që janë duket të prishura. Tranguj dhe kultura të tjera bujqësore me çmime të ngrira në markete nuk mund të gjesh, përveç se në tregjet e gjelbra. Ata qytetarë, të cilët takuam, na thanë se me këto çmime të larta kanë blerë më pak se vjet për festat fetare.

“Vështirë është tani shumë janë shtrenjtuar produktet, kurse pagat i kanë rritur vetëm diku. Realisht, nën 60 mijë denarë pagë për një person në familje nuk mund të ia dalim” tha një qytetare.

“Nuk më pëlqen se fillimisht janë shtrenjtuar shumë, tani kur të ulen nuk ka dallim në krahasim me koston e mëparshme, nuk ndjehen ato çmime të ngrira për 1-2 denarë nuk janë asgjë”, u shpreh një qytetar.

“Vitin e kaluar më shumë se sa sivjet sepse janë shtrenjtuar shumë çmimet e të gjitha produkteve. Ne shpenzuam 4000 mijë denarë vetëm për ushqim gjatë këtyre festave”, – qytetare.

Nga ana tjetër në tregjet e gjelbra ka gjithçka, por thuajse asgjë me çmime të ngrira. Një pjesë e qytetarëve thonë se tregtarët nuk e vrasin mendjen për festat fetare, duan të përfitojnë sa më shumë.

“Nuk ka as domate, as speca dhe gjithçka që gjendet janë akoma shtrenjtë. As bukën gjysmë të bardhë nuk e gjen më lirë se 50 denarë. Ja për festa nuk kam gjë, hyni në markete dhe shihni tezgat boshe” – qytetare.

Nga Inspektorati tregut thonë se edhe gjatë ditëve të festave do të kenë ekipe kujdestare për të inspektuar në terren. Sipas raportit të fundit të tyre, 22 subjekte janë gjobitur me shumën prej 1,3 milion denarëve. Nga 650 inspektimet e kryera për këtë muaj nuk specifikojnë se sa prej tyre janë bërë në tregje të gjelbra. /Alsat.mk

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1709069274434

Në Beograd sot u festua pavarësia e Republikës së Kosovës

Bujar Osmani

Instituti “Arben Xhaferi”: Bujar Osmani ka shkelur ligjin shtatë herë radhazi brenda një viti duke i mbajtur të fshehura shpenzimet e tij si Ministër i jashtëm

Kamionet-1-520x360-1

Pasaporta më shpejt për shoferët e kamionëve dhe autobusëve

Qeveria talat xhaferi

Qeveria konstatoi dhe miratoi tekstin e Strategjisë kombëtare për zhvillim 2024-2044

naim-bajrami

Krahu i Selës i ASH-së vetë apo koalicionim për zgjedhjet, flet Bajrami

Ageler

Ageler: Diskursi i fushatës të fokusohet në çështje esenciale, jo në sulme personale

IMG_9337

Banorët e nisin vetë shkollën shqipe në Nerovë të Krushevës

Arben Taravari

Taravari: Faliminderit, në një kohë rekord nënshkruat për kandidaturën time për President!

urim etemi bilall kasami

Kasami prezanton prurjen e radhës në Lëvizjen BESA

INFO

NA NDIQ