Qyteti gjerman po kërkon 18 shoferë të kamionit nga Kosova, këto janë kushtet që ofrohen

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

19/02/2022

Për të përballuar mungesën që po prek seriozisht sektorin e transportit, katër transportues nga Landi i Saarland, një rajon i vogël kufitar me Francën, kanë nisur një iniciativë në drejtim të Kosovës, në partneritet me organizatën trajnuese CEB.

Organizata, e cila ka sjellë tashmë njëqind personel mjekësor në Republikën Federale gjatë dy viteve të fundit, tani dëshiron të “zgjerojë projektin e saj në sektorë të tjerë”, veçanërisht në transportin rrugor. Kandidatët, të përzgjedhur aty për aty nga një partner CEB, duhet të fitojnë minimum njohurish gjuhësore përpara se të bashkohen me Gjermaninë, shkruan Actu Transport Logistique.

Në rastin e përvojës në Saarland, kontrata e punës me një nga katër transportuesit rrugorë në rajon që janë partnerë në operacion i pret 18 shoferët nga Kosova në fund të këtyre hapave.

“Ne ndihmojmë në gjetjen e një apartamenti, vëmë në dispozicion një kapital të vogël fillestar për kandidatët dhe i shpërblejmë ata gjatë trajnimit të tyre me shumë mbi pagën minimale”, njofton kompania.

Interesimi i kosovarëve për tregun gjerman të punës është mjaft i theksuar: 13,000 prej tyre kanë aplikuar për leje pune në Republikën Federale në vitin 2020.

TË FUNDIT
1 ditë
Muhameri nga Haraçina ja dorëzoi flamurin kandidatit shqiptar për eurodeputet
2 ditë
Studim: Shqiptarët e Kosovës kanë më pak gjasa të marrin pasaportë zvicerane për shkak të rregullave të reja
2 ditë
Për tre muaj, 483 shtetas të Maqedonisë janë dëbuar nga Gjermania
3 ditë
Shtetasit e Maqedonisë së Veriut më të deportuarit nga Gjermania
3 ditë
Senati dhe Parlamenti i shtetit të New York në këmbë për shkollat “Alba Life”

ME TE LEXUARA

1 ditë
Muhameri nga Haraçina ja dorëzoi flamurin kandidatit shqiptar për eurodeputet

LEXO MË SHUMË

muharrem saliu de biasi

Muhameri nga Haraçina ja dorëzoi flamurin kandidatit shqiptar për eurodeputet

pasaport-zvicerane

Studim: Shqiptarët e Kosovës kanë më pak gjasa të marrin pasaportë zvicerane për shkak të rregullave të reja

gjermania-780x470

Për tre muaj, 483 shtetas të Maqedonisë janë dëbuar nga Gjermania

policia gjermane gjermani

Shtetasit e Maqedonisë së Veriut më të deportuarit nga Gjermania

shkolla-nxenes-klasa

Senati dhe Parlamenti i shtetit të New York në këmbë për shkollat “Alba Life”

muharrem salihu

Kandidati shqiptar për eurodeputet, Salihu: Duhet dialog me arbëreshët e rinj

muharrem salihu

Muharrem Saliu, shqiptari i parë që kandidon për eurodeputet: Më duhen 30 mijë vota!

muharrem saliu

Saliu: do lobojmë për votën e diasporës, celjen e konsullatave dhe kurseve të shqipes në gjithë territorin!

kombetarja

Ethet e Europianit sa vjen e po shtohen, fanelat më kërkuara janë nga Zvicra dhe Shqipëria

INFO

NA NDIQ