Qyteti i Shkupit me kallëzim penal kundër fabrikës së çimentos, USJE

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

12/01/2023

Kryetarja e qytetit të Shkupit, Danella Arsovska, në konferencën e sotme për shtyp deklaroi se në periudhën e kaluar janë zbatuar matje të ajrit të ambientit në fabrikën e çimentos TITAN USJE dhe se janë konfirmuar përqendrime të mëdha të grimcave të dëmshme që ndotin ajrin. Ajo tha se ka marrë iniciativë për fillimin e procedurës penale.

“Më askush nuk do të tolerohet. Shëndeti i të gjithë neve që jetojmë këtu nuk duhet të varet nga fitimet e disave. Bëhet fjalë për fabrikën e çimentos USJE nga ku gjatë matjeve të ajrit të ambientit në fabrikë janë konstatuar përqendrime të mëdha të grimcave të dëmshme, të cilat kontribuojnë dukshëm në përkeqësimin e cilësisë së ajrit të ambientit në të gjithë rajonin e qytetit të Shkupit”, theksoi Arsovska.

TË FUNDIT
2 orë
Najçevska "godet" Siljanovskën: Udhëton me pasaportë Maqedonia e Veriut, shet budallallëqe
2 orë
Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë
2 orë
Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!
2 orë
Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë
4 orë
Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re

ME TE LEXUARA

1 ditë
Petrovska: Për presidenten Maqedonia nuk ka emër
1 ditë
Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre
2 ditë
Kryetari i Vlorës tregon kur hapet sezoni i verës, ka një thirrje të fortë për turistët nga Kosova
12 orë
Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen
1 ditë
O’Brien: SHBA do të jetë përherë mike e devotshme e Kosovës
1 ditë
Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë
2 ditë
Maqedoni, mbi 12 mijë qytetarë këtë fundjavë për pushime në Greqi

LEXO MË SHUMË

gordana siljanovska davkova

Najçevska “godet” Siljanovskën: Udhëton me pasaportë Maqedonia e Veriut, shet budallallëqe

xhevdet hajredini ali ahmeti

Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë

micotakis mitsotakis

Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!

Makron Macron

Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re

mural shtepia shendetit kumanove

Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

nexhmedin spahiu

Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)

INFO

NA NDIQ