Racizmi i prindërve maqedon ndaj nxënësve shqiptarë

INA
INA

11/12/2023

Muhamer Pajaziti

Një grup i madh i prindërve maqedon sot në një protestë bërtisnin si të çmendur kundër hapjes së paraleles në gjuhën shqipe në shkollën “Todor Janev” në Çashkë.

Të demonstrosh racizëm të hapur ndaj fëmijëve të cilët duan të mësojnë në gjuhën e tyre amtare është një akt i turpshëm dhe barbarë.

Në kohën kur bota e civilizuar diversitetin e sheh si pasuri, këta prindër japin një shëmbull jo njerëzor.

Po këta prindër maqedon, po i ushqejnë edhe fëmijët e tyre me urretje ndaj shqiptarëve.

Ky edukim i fëmijëve maqedon pastaj vazhdon nëpër shkolla, ku mësohet se shqiptarët janë një popull ardhacak dhe lloj lloj fyerje tjera.

Në këtë drejtim një kontribut jep edhe një pjesë e politikës së degjeneruar maqedonase që shqiptarët i cilëson si indianë, njerëz të egër dhe pa kulturë.

Kështu po e ushqejnë dhunën tek gjeneratat e reja dhe kjo do të jetë me pasoja për të ardhmen e këtij shteti.

Është shumë e ulët, sepse po ndodhë dehumanizimi i shoqërisë dhe pastaj i gjithë ky akumulim shpërthen diku, sikur që shpërtheu me vrasjen e disa fëmijëve në një shkollë në Serbi.

Ndodhi kjo, sepse atje, kriminelëve ju kanë ndërtuar përmendore dhe i kanë bërë si shembuj që duhet të ndiqen nga gjeneratat e reja.

Ky dehumanizim i të rinjve ka ndodhur edhe në kohën e VMRO-DPMNE-së së Gruevskit, kur fëmijët shqiptarë rriheshin e dhunoheshin nëpër autobusë nga huliganët maqedonas…

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ahmeti-grubi-bujar-osmani-arber

Bujar Osmani kandidat për garën për president, këtë lajm të madh do ta thotë nesër Ahmeti

Polici-a-2-750x430

Ja përse ndodhi vrasja e dyfishtë në fshatin Gabresh të Kumanovës? (FOTO)

Angela Ageler

Ageler: Është me rëndësi kyçe që njerëzit të dalin dhe të votojnë më 8 maj

zjarr tym

Tym i madh mbi Zhelinë të Tetovës, digjen goma (VIDEO)

Albin-Kurti-5

​Planifikimi për atentat ndaj Kurtit në Shkup, drejtori i AKI-së raportoi para deputetëve

policia-714x420

Tmerr në një fshat të Kumanovës, vëllai vret motrën dhe nipin, plagos nipin tjetër

rashiq

Kurti e Vuçiq të mbyllur, Rashiq i sigurt se po shkojmë drejt një konference ndërkombëtare, siç propozoi Rama vjet

banka sportel

“Më mirë për Tetovën”: Bankat diskriminojnë shqiptarët, nuk pranojnë dokumente zyrtare në gjuhën shqipe

Kovacevski

Kovaçevski u kërkon falje mediave: I pranoj të gjitha reagimet e SHGM-së

INFO

NA NDIQ