Radev: Bullgaria i merr seriozisht problemet e bullgarëve në Maqedoni

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

22/02/2022

Presidenti bullgar Rumen Radev kërkoi garanci të qarta nga Maqedonia e Veriut për respektimin e të drejtave të bullgarëve në vend. Ai kërkon që para fillimit të negociatave të vendit me BE-në të ketë garanci të qarta për mbrojtjen e trashëgimisë kulturore dhe historike bullgare në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Radev këto kërkesa i bëri të ditura në takimin me përfaqësuesit e shoqatave të bullgarëve nga Maqedonia e Veriut, duke shtuar se “Bullgaria i vlerëson lartë lidhjet me Maqedoninë e Veriut dhe bashkatdhetarët e saj në të”.

“Para se të hapet dera e negociatave, duhet parë një proces i qartë dhe i qëndrueshëm i zhdukjes së gjuhës së urrejtjes. Bullgaria i merr seriozisht problemet e bullgarëve maqedonas dhe vlerëson shumë mendimin e tyre se si Maqedonia e Veriut mund të arrijë anëtarësimin më shpejt në BE”, tha ai.

Sipas tij, mënjanimi i problemeve politike, herët a vonë do të çojë në bllokimin e procesit të integrimit evropian të Maqedonisë së Veriut, gjë që sipas tij, Bullgaria kategorikisht nuk e dëshiron.

Radev tha se kjo nuk është aspak ndërhyrje e Bullgarisë në punët e brendshme të Maqedonisë së Veriut, por, thotë ai, më shumë “shqetësim dhe mbështetje për rrugën e saj të qëndrueshme drejt aderimit në BE.

TË FUNDIT
2 minuta
Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë
4 minuta
Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz
1 orë
I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët
1 orë
Osmani: Gjithçka për shqiptarët duhet të kaloj përmes Frontit
1 orë
Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar

ME TE LEXUARA

1 ditë
Profesor e autorë nga Kumanova botojnë punimet shkencore në Revista prestigjioze në SHBA
7 orë
Hahn: Jam i shqetësuar për Maqedoninë e Veriut, të respektohet Marrëveshja e Prespës
1 ditë
Përbërja e re e qeverisë së bashku me programin e punës, më 17 qershor dorëzohet në Kuvend
5 orë
OKB-ja ka akuzuar Izraelin për krime kundër njerëzimit
1 ditë
Kujdes! Temperatura deri në 39 gradë
22 orë
Na pret një verë e nxehtë dhe e thatë
1 orë
Osmani: Gjithçka për shqiptarët duhet të kaloj përmes Frontit
1 ditë
Taravari tregon se do të jetë ministër i Shëndetësisë, shpalos edhe emra tjerë
7 orë
“Kjo ndryshoi jetën time” – ushtari i KFOR-it kujton momentin e hyrjes në Kosovë 25 vite më parë

LEXO MË SHUMË

IMG_2930

Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë

mickoski hristijan

Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz

shkolle klase

I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët

Bujar Osmani

Osmani: Gjithçka për shqiptarët duhet të kaloj përmes Frontit

Mickoski

Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar

william walker uoker kurti

Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitetet tjera

IMG_2927

Naser Hani, atdhetari nga Veleshta që i dha shumë shqiptarisë

rifat1

Rifat Jashari: Është derdhur shumë gjak për liri – dhimbje s’ka, veç krenari

vlen gashi kasami mexhiti taravari

Brenda VLEN-it arrihet kompromisi për resorët, MEPSO i kalon LD-së së Izet Mexhitit

INFO

NA NDIQ