Radev: Krerëve shtetëror në Shkup u mungon dija rreth të drejtës ndërkombëtare

Picture of ina-online
ina-online

03/07/2024

“Udhëheqja shtetërore e Maqedonisë së Veriut është e qartë se nuk është gati. Njohja e së drejtës ndërkombëtare është e nevojshme, e cila është e qartë se mungon. Kur nënshkruhet një marrëveshje ndërkombëtare, ajo duhet të përmbushet nga të gjitha qeveritë e ardhshme dhe jo të rishikohet”.

Këtë e tha sot presidenti bullgar Rumen Radev, duke komentuar deklaratën e djeshme të kryeministrit Hristijan Mickoski, i cili theksoi se Marrëveshja e fqinjësisë së mirë me Bullgarinë mund të rinegociohet.

Këtë deklaratë Radev e bëri pas një takimi me mediat bullgare në Athinë, pas takimit me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis.

Mickoski dje tha se Marrëveshja e Prespës është realitet dhe pjesë e rendit kushtetues dhe juridik të vendit, dhe Marrëveshja e fqinjësisë së mirë tashmë është rinegociuar, me shtimin e të ashtuquajturës “propozimi francez”, nga i cili burojnë ndryshimet kushtetuese, prandaj, siç tha ai, nuk sheh arsye që të mos i shtohet ndonjë propozim tjetër, i cili do të mbulojë kërkesat e popullit maqedonas.

Sipas Radev “autoritetet në Shkup nuk kanë njohuri për ligjin kushtetues”.

“Modeli i Kushtetutës bullgare dhe ai i Republikës së Maqedonisë së Veriut janë shumë të ndryshëm – i tyre mbron të drejtat kolektive, ndërsa modeli i Kushtetutës sonë respekton të drejtat individuale. Natyrisht, ata nuk kanë njohuri për legjislacionin evropian, se kur ka konkluzione të Këshillit, të miratuara me konsensus, ato nuk janë objekt i negociatave, por duhet të përmbushen”, tha Radev.

Ai vlerësoi se “udhëheqësit shtetëror të Maqedonisë së Veriut kanë shumë për të mësuar”, duke shtuar se “janë të gatshëm të ndihmojnë dhe gjithmonë e kanë ndihmuar Maqedoninë në rrugën e saj evropiane”.

TË FUNDIT
35 minuta
Ndryshime edhe në Bordin e FIZhT-së! Asnjë shqiptar!
37 minuta
Sevim Hoxha, profesoreshë e gjuhës angleze, njëherit edhe këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA
1 orë
Aleanca e Selës: Po luftohen disa kumarxhinj për t’i krijuar terren “kumarxhinjve të pushtetit”
1 orë
Nikolloski: Kërkojmë që paratë për hekurudhën drejt Bullgarisë të ridedikohen për hekurudhë të shpejtë në Korridorin 10
2 orë
Shkarkohet drejtori i Burgut të Shutkës!

ME TE LEXUARA

1 ditë
Taravari: BDI kurrë më s’do t’i fitojë zgjedhjet
19 orë
9 vjet pa komandant Shqiponjën, e përkujtojnë familjarë e bashkëluftëtarë
1 ditë
Dauti: S’do lejojmë që për fatin e shqiptarëve të vendosin maqedonasit!
3 orë
Iseni: Do të punoj me përkushtim për sigurinë dhe mirëqenien e qytetarëve
1 ditë
Qeveria u kompletua, Kuvendi zgjodhi zëvendësministrat
1 ditë
Ibrahimi këshillon BDI-në: Angazhoni ekspertë edhe për luftën kundër korrupsionit!
10 orë
VLEN për kallëzimin penal të nipit të Ali Ahmetit
1 ditë
Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë

LEXO MË SHUMË

IMG_1564-scaled

Ndryshime edhe në Bordin e FIZhT-së! Asnjë shqiptar!

sevim hoxha

Sevim Hoxha, profesoreshë e gjuhës angleze, njëherit edhe këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA

ASH

Aleanca e Selës: Po luftohen disa kumarxhinj për t’i krijuar terren “kumarxhinjve të pushtetit”

452382115_1050157969799362_925654468935515164_n

Nikolloski: Kërkojmë që paratë për hekurudhën drejt Bullgarisë të ridedikohen për hekurudhë të shpejtë në Korridorin 10

burg

Shkarkohet drejtori i Burgut të Shutkës!

qeveria e maqedonise

Qeveria emëroi disa drejtorë

IMG_0040

Iseni: Do të punoj me përkushtim për sigurinë dhe mirëqenien e qytetarëve

Ixhet-Lutfiu-

Sonte në Tetovë “Diaspora në objektivin e Ixhet Lutfiut”, filmi dokumentar që dëshmon për rolin shqiptarëve në Danimarkë

IMG_0037

Sedat Sulejmani pranoi detyrë si Zv/ministër i Kulturës dhe Turizmit

INFO

NA NDIQ