Radev: Përfshirja e bullgarëve në kushtetutë, parakusht për fillimin e negociatave me BE-në

INA
INA

5 Korrik, 2023

Për të qenë i qëndrueshëm, integrimi evropian i Republikës së Maqedonisë së Veriut duhet të bazohet në përmbushjen e kritereve për anëtarësim në Bashkimin Evropian (BE), kështu u ankua sërish dje presidenti bullgar Rumen Radev në takimin me të dërguarin special të qeveria gjermane për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarazin, njoftoi shërbimi për shtyp i kreut të shtetit bullgar.

“Përfshirja e bullgarëve në kushtetutën e RMV-së është parakusht për fillimin e negociatave për anëtarësim në BE, por nuk është i vetmi, theksoi Radev dhe kujtoi se pjesë integrale e vendimit të marrë në korrik 2022 për integrimin evropian është zbatimi i protokolleve dypalëshe nga Marrëveshja e Miqësisë, fqinjësia së mirë dhe bashkëpunimi që nga viti 2017.

Siç raportojnë mediat bullgare, Radev gjithashtu theksoi se këto nuk janë më çështje të hapura që prekin dy vendet, por çështje për marrëdhëniet e Shkupit me BE-në.

Ai përsëriti se është në interes të përbashkët që të arrihet përfshirja e bullgarëve në Kushtetutën e Maqedonisë sa më shpejt që të jetë e mundur, si dhe të ndërmerren përpjekje serioze për “çrrënjosjen e gjuhës së urrejtjes ndaj bullgarëve dhe Bullgarisë, përfshirë edhe nga përmbajtja e teksteve shkollore”, mediat publike dhe mediat shtetërore dhe institucionet shkencore”.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Donika Gervalla

Gërvalla pas letrës së Radoiçiqit: Konfirmon që shteti serb është i përfshirë, të sanksionhet regjmimi Vuçiqit

john kirby xhon kirbi

SHBA i kërkon Serbisë të tërheqë trupat ushtarake nga kufiri me Kosovën

Radojcic vilat pasuria

Publikohen pamje nga “kështjella” e Radojçiqit, shikoni pasurinë të Pablo Escobarit të Ballkanit! (VIDEO)

azil

Po rritet pakënaqësia e gjermanëve me politikën e migracionit, shikoni sa vota do të fitonte AfD

tome-gashi

Tomë Gashi zbulon se kush e bëri të famshëm Radojçiqin në Kosovë, ja kë përmend!

Edi Rama

​Rama shpjegon kërkesën që KFOR të marrë kontrollin në veri: Reagimet i quan dhimbshme e qesharake

kurti vucic

Kurti: Vuçiq e Radojiçiq si Millosheviqi e Arkani, dëshirojnë ta kthejnë rajonin në vitet 90-ta

Canak

Çanak: Ja pse në Banjskë dështoi skenari sipas yrnekut të viteve ‘90′

Ganimete Musliu Ganja

Ganja kërkon mobilizimin e deputetëve: Mos t’i lejojmë deputetët e Listës Serbe të futen në Kuvendin e Kosovës

INFO

NA NDIQ