Radojiçiq vështirë se do të përballet me drejtësinë për sulmin terrorist në Banjskë

Picture of INA
INA

29/09/2023

Pamjet nga droni vërtetuan qartë përfshirjen e Milan Radojiçiq në sulmin terrorist në Banjskë.

Për këtë veprim, Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, është i bindur se Radojiçiq do t’i përgjigjej pozitivisht çfarëdo ftese të institucioneve të drejtësisë në Serbi.

“Milan Radojiçiq nuk u fsheh kurrë, nuk kishte turp për rolin e tij. Ai me siguri do t’i përgjigjet ftesës së organeve kompetente. Gjendet në territorin e Serbisë, ai nuk është i plagosur. Nuk po them se Milan Radojiçiq i komandon njerëzit atje poshtë, por ju më pyetët nëse unë i njoh ata njerëz atje”, ka deklaruar Vuçiq.

Megjithatë, këtyre fjalëve të Vuçiq, nuk u beson avokati Mahmut Halimi.

“Këto deklarata absolutisht nuk përkojnë me realitetin dhe gatishmërinë e tij që të bashkëpunoj me organet e Republikës së Kosovës, të cilat siç e kemi parë sa e sa herë, nuk i pranon as që ekzistojnë. Dhe unë nuk e besoj se Vuçiq do ta sakrifikoj personin kryesor ose arterien kryesore të tij për krime të cilat ndodhin edhe në Kosovë edhe në Serbi”, ka thënë Halimi.

Për krimet e kryera në Banjskë, gjykimi eventual ndaj Radojiçiqit do të duhej të ndodhte në Kosovë.

Megjithatë, Ardian Bajraktari që ka punuar gjatë në ministrinë e Drejtësisë, thekson se në rrethanat aktuale, kjo është e pamundur të ndodhë.

“Fusha e bashkëpunimit juridik ndërkombëtar sa i përket Serbisë lë shumë për të dëshiruar. Ajo zhvillohet më shumë në fushën civile, ndërsa sa i përket fushës penale, aq më tepër në raste të tilla, natyrisht që si rezultat i mendësisë që akoma vazhdon të mbizotroj tek fqinji ynë verior nuk ka nivel as minimal të bashkëpunimit”, ka thënë Bajraktari.
Për t’u zbardhur në tërësi ajo që ndodhi në Basnjkë, avokati Halimi thekson se duhet të ketë një përfshirje më të madhe të ndërkombëtarëve.

“Zgjidhja nuk mund të gjindet pa u pastruar kjo çështje, se përse Serbia u fut në një shtet sovran, përse sulmoi, përse gjithë ai arsenal i armëve dhe cili ishte qëllimi i saj, të cilin të gjithë po e dijmë. Këtë duhet Bashkësia Ndërkombëtare që së paku ta zgjidhë mirë, e mandej të fillojnë edhe bisedimet dhe me një shpresë që në një të ardhme të arrihet edhe një marrëveshje”, ka deklaruar Halimi.

Përveç sulmit terrorist në Banjskë, Radojiçiq dyshohet edhe për një sërë krimesh të tjera në Kosovë.

Ai është edhe në listën e zezë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Britanisë së Madhe.

TË FUNDIT
5 orë
Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut
5 orë
Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës
7 orë
Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë
8 orë
Mickoski paralajmëron 100 milionë euro ndihmë për komunat
8 orë
Shtrenjtohet buka

ME TE LEXUARA

17 orë
“Kjo ndryshoi jetën time” – ushtari i KFOR-it kujton momentin e hyrjes në Kosovë 25 vite më parë
15 orë
Arrestohet në Dubai shqiptari i shumëkërkuar
11 orë
I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët
17 orë
Shpërthen zjarr në një deponi në Shkup, digjen guma
14 orë
Lloga: Erdhi dita kur presidentja nuk e njeh shtetin e saj
10 orë
Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet

LEXO MË SHUMË

bdi ali ahmeti kuvend

Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut

FB_IMG_1718221732728

Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës

kombetarja

Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë

Mickoski

Mickoski paralajmëron 100 milionë euro ndihmë për komunat

buka

Shtrenjtohet buka

IMG_2933

Holandezin e kafshoi gjarpëri në Ohër, nuk kishte serum në spitalin e Ohrit, e shpëtuan në Dibër

IMG_2930

Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë

mickoski hristijan

Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet

shkolle klase

I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët

INFO

NA NDIQ