Radomiroviq publikon disa dokumente, pretendon se Lista Serbe ka keqpërdorur shumë para nga buxheti i Kosovës

Picture of INA
INA

09/10/2023

Radojica Radomiroviq, zv. ministër në Qeverinë Kurti ka publikuar disa dokumente me të cilat thotë se ka fakte që Lista Serbe ka zhvatur buxhetin e Kosovës.

Sipas tij janë dy raste të ndara që sipas tij, LS ka keqpërdorur disa para që janë nga buxheti i Kosovës për një jetë më të mirë të të gjitha komuniteteve që jetojnë në vendin tonë.

Mes tjerash, ai ka publikuar një dokument për te cilin pretendon që janë bërë dallavere në komunën e Leposaviqit për blerje të perdeve në shume prej 15 mijë euro.

E pos kësaj, Radomiroviq thotë se anëtarë të kësaj partie Slavko Simiq dhe Ivan Milojeviq kanë keqpërdorur edhe më herët fondet e Qeverisë së Kosovës.

Me këto fonde, sipas tij anëtarë të LS, siç i quan ai lista e zezë kanë blerë prona të shumta në Serbi e Mal të Zi.

Radomiroviq, thotë se bëhet fjalë për dy raste të ndara të zhvatjes së buxhetit të Kosovës nga serbët e Kosovës. Zhvarja e parë sipas tij ka ndodhur në vitin 2027 kur është ndërtuar shtëpia e gjuetisë, kurse rasti i dytë blerja e disa perdeve.

“Shtëpia e gjuetisë është ndërtuar në vitin 2017. 109,525.25 euro në vitin 2022 të vjedhura nga taksapaguesit e Kosovës. Më tej do të shihni se Qeveria e Kosovës ka investuar shumë para në veri të Kosovës, për një jetë më të mirë për të gjitha komunitetet. Fatkeqësisht, ato para u përdorën për Slavko Simiqin, Ivan Milojevic … kanë blerë prona të shumta në Serbi dhe Mal të Zi”, thotë Radomiroviq.

TË FUNDIT
11 orë
Pas Deçanit, Begaj do të shpallet qytetar nderi edhe në Drenas
11 orë
Parlamenti spanjoll nesër debaton propozimin për njohjen e Kosovës
1 ditë
Gjenerali Clark: LDK-ja ishte arsyeja e suksesit të intervenimit të NATO-s në Kosovë
1 ditë
Gjenerali shqiptaro-amerikan paralajmëron fuqishëm Vuçiqin: Ja çka do të ndodhë, nëse përdorni forcën kundër Kosovës (FOTO)
1 ditë
Presidenti Begaj vizitë dyditore në Kosovë. Do nderojë të rënët e UÇK-së

ME TE LEXUARA

1 ditë
Presidenti Begaj vizitë dyditore në Kosovë. Do nderojë të rënët e UÇK-së
1 ditë
Gjenerali shqiptaro-amerikan paralajmëron fuqishëm Vuçiqin: Ja çka do të ndodhë, nëse përdorni forcën kundër Kosovës (FOTO)
1 ditë
Gjenerali Clark: LDK-ja ishte arsyeja e suksesit të intervenimit të NATO-s në Kosovë
11 orë
Parlamenti spanjoll nesër debaton propozimin për njohjen e Kosovës
11 orë
Pas Deçanit, Begaj do të shpallet qytetar nderi edhe në Drenas

LEXO MË SHUMË

bajram begaj

Pas Deçanit, Begaj do të shpallet qytetar nderi edhe në Drenas

spanja kosova

Parlamenti spanjoll nesër debaton propozimin për njohjen e Kosovës

wesley clarck vesli klark

Gjenerali Clark: LDK-ja ishte arsyeja e suksesit të intervenimit të NATO-s në Kosovë

muharrem maralusha

Gjenerali shqiptaro-amerikan paralajmëron fuqishëm Vuçiqin: Ja çka do të ndodhë, nëse përdorni forcën kundër Kosovës (FOTO)

bajram begaj

Presidenti Begaj vizitë dyditore në Kosovë. Do nderojë të rënët e UÇK-së

Lajcak

Borrell i zgjat mandatin, Lajçak mbetet edhe disa muaj në pozitën e të dërguarit të BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

KFOR KS

Greqia nis ushtarë në Kosovë në kuadër të KFOR-it

Kurti Mark Rutte

Lidhjet e sekretarit të ri të NATO-s, Mark Ruttes me Kosovën ndër vite

william walker uoker kurti

“Ju lutem që kohë pas kohe ta bëni këtë gjë për Kurtin”, Walker lë mesazhin e “fortë” për gazetarët në Prishtinë

INFO

NA NDIQ