Raftet e dyqaneve të zbrazëta! Nuk po prodhohet bukë me çmim të ngrirë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

01/03/2023

Kështu duken sot raftet e dyqaneve. Pa bukë me çmimin e ngrirë në 33 denarë, apo me bukë të mbetura nga ditët e kaluara.

-Më falni sa kushton buka?

-50 den.

-Po nga buka me çmim të ngrirë nuk keni?

-Jo nuk kemi me çmim të ngrirë nga sot nuk do të gatuajmë bukë të bardhë dhe gjysmë të bardhë?

-Deri kur?

-Nuk e dimë.

Kjo është kundërpërgjigja e paralajmëruar e industrisë së bukës pas vendimit të Qeverisë për ngrirje të çmimit. TV21 u mundua të kontaktojë edhe me Kryetarin e asociacionit të Fabrikave të Bukës Goran Malishiq, por nga Oda Ekonomike e Maqedonisë na thanë se i njëjti nuk do të jetë i kapshëm dhe se mbesin pas fjalëve të thëna dy ditë më parë.

“Ditën kur do të del vendimi për ngrirjen e çmimit në Gazetën Zyrtare nga dita e ardhshme nuk do të prodhohet bukë dhe nuk do të furnizohet tregu”, tha Goran Malishiq, kryetar i Shoqatës së fabrikave të bukës (27.02.2023).

Të pyetur nëse dikush nga Qeveria i ka kontaktuar, nga Oda thonë se jo. Ndërsa dje ministri Bekteshi tha se kompanitë e mëdha po krijojnë histeri të panevojshme.

“Nuk është fer nuk është transparente që tregohen të pavërteta për shkak se janë kontrolluar nga institucionet kompetente”, tha Kreshnik Bekteshi, ministër i Ekonomisë (28.02.2023).

Ndryshe, për shkak se subvencionimi i kompanive ushqimore nuk i dha rezultatet e pritura, përkatësisht kompanitë nuk i ulën çmimet, dje Qeveria vendosi ta shfuqizojë masën për subvencionim të rrymës. Ministri i ekonomisë tregoi se nga muaji prill do të subvencionohen qytetarët, gjegjësisht do të ketë masa të reja me të cilat qytetarët do të ndihmohen në mënyrë të drejtpërdrejtë./TV21

TË FUNDIT
2 orë
FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë
7 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
8 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)
11 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
16 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

ME TE LEXUARA

16 orë
Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s
16 orë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia
16 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
16 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
16 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
11 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
17 orë
Orhan Murtezani ministër për Integrime?
8 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)

LEXO MË SHUMË

voglushja qan

FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

besmir limani

Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

INFO

NA NDIQ