Rajoni mund të marrë 6 miliardë euro nga BE

Picture of INA
INA

01/06/2024

Sa reforma, aq para, është motoja e Planit të ri të zhvillimit për vendet e Ballkanit Perëndimor, i cili do të hyjë në fuqi javën e ardhshme. Rajoni ka një shans për të marrë një total prej 6 miliardë eurosh. Komisioni Europian do të financojë me 6 miliardë euro afrimin dhe integrimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor me tregun evropian. Rreth 4 miliardë euro janë kredi me interes të ulët dhe grejs periudhë 8 deri në 10 vjet, ndërsa dy miliardë eurot e mbetura do të jenë grante.

Shpërndarja e fondeve do të bazohet në popullsinë dhe Bruto Prodhimin Vendor të çdo vendi të rajonit. Sipas këtyre parametrave, Maqedonia e Veriut do të jetë në gjendje të shpresojë për gati një miliard euro deri në vitin 2027. Prioriteti i parë i BE-së është hapja e tregut të përbashkët evropian për gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor.

Që kjo të ndodhë, Maqedonia dhe vendet e tjera të rajonit do të duhet të zbatojnë reforma themelore, të afrojnë legjislacionin e tyre me atë të BE-së. Masat specifike që qeveria në Shkup do të duhet të ndërmarrë variojnë nga reformat në sundimin e ligjit, përmes përmirësimit të kontrollit fiskal, proceseve arsimore, deri në privatizimi i Postës dhe Hekurudhave.

Fokusi do të jetë në shtatë fusha prioritare: Lëvizja e lirë e mallrave, shërbimeve dhe punëtorëve, aksesi në sistemin SEPA të BE-së, lehtësimi i transportit rrugor, integrimi dhe dekarbonizimi i tregut të energjisë, digjitalizimi dhe integrimi në zinxhirët e furnizimit. Një nga parakushtet për një integrim më të shpejtë ekonomik të gjashtë vendeve të rajonit është bashkëpunimi fillestar i tyre në një treg rajonal, si hap i parë drejt aksesit të përbashkët në tregun e përbashkët evropian.

TË FUNDIT
1 orë
Siljanovska pret që përbërja e re qeveritare të punojë në përputhje me interesin kombëtar maqedonas dhe në interes të qytetarëve
4 orë
Aggeler uron Qeverinë e re: Pres të vazhdojmë partneritetin
5 orë
Taravari e mori detyrën si ministër, menjëherë takoi kirurgët...
6 orë
Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut
7 orë
Taravari mori detyrën e re, nga sot drejton ministrinë e Shëndetësisë

ME TE LEXUARA

20 orë
Gjermanët dhe Zviceranët ndahen me barazim, por ecin përpara
6 orë
Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut
20 orë
Sela: Nuk do jemi prezent në votimin e një qeverie e cila nuk është legjitime dhe nuk e ka legjitimitetin e shqiptarëve
5 orë
Taravari e mori detyrën si ministër, menjëherë takoi kirurgët...
1 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut, pasdite paralajmërime për shi
20 orë
Mexhiti: Sonte u votua qeveria e re, ky është misioni ynë

LEXO MË SHUMË

Screenshot_20240624-183025~2

Siljanovska pret që përbërja e re qeveritare të punojë në përputhje me interesin kombëtar maqedonas dhe në interes të qytetarëve

Angela Ageler

Aggeler uron Qeverinë e re: Pres të vazhdojmë partneritetin

FB_IMG_1719231583046

Taravari e mori detyrën si ministër, menjëherë takoi kirurgët…

derivate nafta dizeli benzin

Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut

taravari ilir

Taravari mori detyrën e re, nga sot drejton ministrinë e Shëndetësisë

xhaferi mickovski]

Xhaferi ia dorëzoi mandatin Mickoskit

Mickoski

Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut

kombetarja

Përballja me Spanjën “jetë a vdekje” për Shqipërinë

biden-trump

Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?

INFO

NA NDIQ