Rama dhe Aliu nuk arritën të poentojnë sipas ‘skenarit’ për Takimin e Tiranës?

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

12/01/2023

Shkruan: Fejzi Hajdari

A dinë dikush të më tregoj se per çka u morën vesh lideret e shqiptareve te Maqedonise se Veriut, ne darken e kryeministri Edi Rama ne Tirane? Ta them te drejten, une s’e kam idene, megjithse zhvillimet i ndoqa nga afer, ne Tirane.

I njëjti skenar, i njejti format e permbajtje…, thjeshte ishte si ai takimi i Tiranes se para 6 viteve, që nuk prodhoi, ama asnje efekt politik, aq me pak per shqiptaret e ketushem. E vetmje gje pozitive, po me duket: darka e shtruar nga kryeministri shqiptar, e cila nxorri ne pah deficitin e bontonit te disa lederë si dhe fotografite qe u publikuan ne media, te cilat shqiptaret i kane shume per qejfi.

Gjithsesi ketu u moren vesh per t’u mos marr vesh, dhe se nga ky takim, definitivisht, nuk do te kete, ama, ASGJE POZITIVE per shqiptaret, nga cilado ane e kufirit. Nuk arritën te poentojnë nga ky takim, as Rama, e as Ali Ahmeti, per shkak se edhe nëjri edhe tjetri, kane shume probleme brendaperbrenda taboreve partiake. Ne fakt, Edi Rama ashtu e kishte kontsruktuar takimi, per te perfituar pike politike ai edhe Ali Ahmeti.

Dallimi konsistonte tek fakti se Ali Ahmetit i duhej per perdorim te brendshem ne Maqedonine e Veriut, Aliu deshironte te linte pershtypjen medemek BDI’ja eshte e forte edhe krahas problemeve me ‘Grupin e Zjarrit’. Por keta te fundit me dy takimet fundit ne terren, sidomos me ate ne Studeniçan, goxha e kane ‘tronditur’ BDI-ne brendaperbrenda. Kurse Rames takimi i nevojitet t’i tregonte nderkombetareve, (te deshmohej) se eshte “lider rajonal nder shqiptaret”, dhe se mikut te tij Vuciqit, t’i dergoj sinjale se “akoma jemi te fortë”!

Edhe Edi Rames kete ‘qejf” ia prishi pak kreu i Aleances dr.Taravari, i cili para se te vinte ne Tirane, ai ndaloi ne Prishtine per ta takuar kryeministrin e Republikes se Kosoves Albin Kurtit. Gjithsesi lideret ngelen te kenaqur me darken, megjithse gjate ngritjes se dollisë, nuk ishin te harmonizuar! “U dridhë mali, pjelli miu”! Gjithsesi, periudha qe do të pasoj do te deshmoje nese jemi i sakte ne keto impresione tona, apo jo!

TË FUNDIT
2 orë
Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)
2 orë
Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova
4 orë
Ilir Meta: Ja pse e mbështeta VMRO-DPMNE-në?
4 orë
VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive
6 orë
Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë

ME TE LEXUARA

7 orë
Kurti priti krerët e koalicionit VLEN, i uroi për fitoren dhe rezultatin zgjedhor
17 orë
Paradite mot me diell dhe i ngrohtë, pasdite në disa pjesë të Maqedonisë së Veriut pritet shi dhe bubullima
6 orë
Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë
16 orë
Koha që shqiptarët në MV të përfaqësohen ndryshe nga sa ka bërë për 20 vjet BDI-ja
4 orë
VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive
16 orë
Qëndroi ulur kur Kurti hyri në zyrën ku ndodhej edhe O’Brien, Rama flet për fotografinë që u bë virale

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari

Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)

IMG_2207

Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova

meta

Ilir Meta: Ja pse e mbështeta VMRO-DPMNE-në?

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive

Screenshot-31

Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë

IMG_2195

Kurti priti krerët e koalicionit VLEN, i uroi për fitoren dhe rezultatin zgjedhor

Gordana Siljanovska Davkova

Presidentja e sapozgjedhur nisi me zgjedhjen e stafit, sa kuadro shqiptare do jenë?!

Screenshot_2024-05-18-15-32-20-219_com.android.chrome-edit

Fronti Europian mund t’i humbë dy deputetë? Ahmeti: I dimë në detaje marrëveshjet në podrumet e kuqe

IMG_2192

Deputetja shqiptare do ta udhëheq seancën konstituive të përbërjes së re parlamentare

INFO

NA NDIQ