Rama favorizon firmën kineze në tenderin 10 milionësh, a po rrezikohet siguria nacionale?

Picture of ina-online
ina-online

26/05/2024

Tenderi 10 milionësh i Komunës së Prishtinës “Programi për ofrimin e shërbimeve të energjisë në ulje të shpenzimeve financiare në Komunën e Prishtinës SIPA UA 06 2021”, rrezikon sigurinë nacionale.

Opozita në Prishtinë ka akuzuar Ramën se po favorizon firmën kineze. Këto kritika vin në kohën kur Rama zhvilloi një vizitë “fshetas” me zyrtar kinez. Ndërsa në Gjykatën e Tenderëve tashmë është dorëzuar ankesë për diskriminim në kritere.

Komuna e Prishtinës, tenderin “Programi per ofrimin e sherbimeve te energjise ne ulje te shpenzimeve financiare ne Komunen e Prishtines SIPA UA 06 2021″, e ka hapur me 05.042024.

Vlera e parashikuar për këtë tender është 10 milionë euro.

Me këtë tender komuna e Prishtinës po favorizon kompani kineze. Kjo po vlerësohet si rrezikim i sigurisë kombëtare të Kosovës.

Firmat kineze të teknologjisë të cilave po i beson Prishtina, nuk konsiderohen të besueshme as nga SHBA-ja. Shtetet e Bashkuara kanë ndaluar shitjen dhe importin e produkteve të reja të komunikimit nga disa kompani kineze të teknologjisë së informacionit, shkruan Insajderi.

Këto kufizime në Shtetet e Bashkuara vijnë për të kufizuar aksesin e firmave kineze të teknologjisë së informacionit në tregun amerikan.

Lidhja e Ramës me Kinën

Akuzat ndaj Komunës së Prishtinës, janë pikërisht në kohën kur i pari i kryeqytetit, Përparim Rama takoi zyrtar kinez.

Më 11 prill, në mes të ditës Përparim Rama i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) kishte mbajtur një takim me Cheng Lei, Shef i Zyrës së Republikës Popullore të Kinës në Kosovë.

Vetëm pasi që Gazeta Insajderi kishte dërguar pyetje, Përparim Rama vendosi që ta bënte publik takimin e përfaqësuesin e Republikës së Kinës në Kosovë.

Por, ende nuk ka dhënë përgjigje se pse e mbajti te fshehtë këtë takim. Para se ti takonte krye-kinezin në Kosovë, Rama vizitoi Tajvanin, regjionin që ka tensione serioze politike me Pekinin zyrtar, por ende nuk ka treguar se kush e kërkoi takimin e 11 prillit.

TË FUNDIT
22 minuta
Zvicra i shënon gjermanëve, mbyllet pjesa e parë
7 orë
Gjenerali Clark: LDK-ja ishte arsyeja e suksesit të intervenimit të NATO-s në Kosovë
7 orë
UEFA ndëshkon sërish Shqipërinë, dënim i rëndë
7 orë
Gjenerali shqiptaro-amerikan paralajmëron fuqishëm Vuçiqin: Ja çka do të ndodhë, nëse përdorni forcën kundër Kosovës (FOTO)
8 orë
Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite

ME TE LEXUARA

7 orë
UEFA ndëshkon sërish Shqipërinë, dënim i rëndë
1 ditë
Prapaskenat e divorcit të Metës dhe Kryemadhit
7 orë
Gjenerali Clark: LDK-ja ishte arsyeja e suksesit të intervenimit të NATO-s në Kosovë
1 ditë
NYT: Përmendoret në Shkup janë kryesisht të heronjëve bullgarë, Skënderbeu i shqiptarëve
22 minuta
Zvicra i shënon gjermanëve, mbyllet pjesa e parë
2 ditë
Kosova dhe Serbia, në gjykimin e James Rubinit
14 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut, pasdite paralajmërime për shi
2 ditë
Kuvendi sot zgjedh qeverinë e re në krye me Hristijan Mickoski

LEXO MË SHUMË

zvicra

Zvicra i shënon gjermanëve, mbyllet pjesa e parë

wesley clarck vesli klark

Gjenerali Clark: LDK-ja ishte arsyeja e suksesit të intervenimit të NATO-s në Kosovë

Tifozet kuq e zi kombetarja

UEFA ndëshkon sërish Shqipërinë, dënim i rëndë

muharrem maralusha

Gjenerali shqiptaro-amerikan paralajmëron fuqishëm Vuçiqin: Ja çka do të ndodhë, nëse përdorni forcën kundër Kosovës (FOTO)

haxh-meke

Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite

arben taravari

Taravari para votimit të Qeverisë: Këto janë zotimet tona!

DASH Uashington Departamenti

DASH: Pozicioni i Mickoskit është në përputhje me Prespën

bajram begaj

Presidenti Begaj vizitë dyditore në Kosovë. Do nderojë të rënët e UÇK-së

Kuvendi gashi parlamenti maqedonise

Deri në mesnatë pritet votimi i Qeverisë së re

INFO

NA NDIQ