Rama: Gati plani për prodhimin e supermakinës shqiptare

Picture of INA
INA

02/06/2023

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar këtë të premte se është gati plani për prodhimin e supermakinës shqiptare, si rrjedhojë e një partneriteti të kompanisë TIMAK me shtetin shqiptar.

Lajmin kreu i qeverisë e ka dhënë në një status në rrjetin social “Facebook” , teksa ndan një foto me Arjeta Pucën, sipërmarrësen që aktualisht prodhon në fabrikën e saj në Shqipëri mjete të ndryshme e po ashtu edhe mjete të shërbimeve të emergjencës dhe është përzgjedhur nga OKB për të prodhuar 500 autoambulanca të blinduara që do të dhurohen për Ukrainën.

Së bashku me familjen Arjeta ka themeluar në vitin 2016, kompaninë TIMAK, duke prodhuar deri tani mbi 150 autoambulanca, për spitalet shqiptare si edhe për vendet fqinje si Maqedonia e Veriut, Bullgaria, Turqia etj.

TË FUNDIT
17 orë
Azeski: “Bechtel dhe Enka” është një konsorcium ndërkombëtar dhe është e qartë që sapo merr pjesë në një tender është fituese
18 orë
Sa do të shtrenjtohet rryma në Maqedoninë e Veriut, ja nga çfarë varet çmimi i ri?
2 ditë
Revizioni: Shumë pak institucione paguajnë shtesën për punë jashtë orarit
2 ditë
Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni
2 ditë
Banka për Zhvillim e Maqedonisë, aty ku rroga shkon mesatarisht 1.000 euro dhe ku targetojnë partitë politike?

ME TE LEXUARA

17 orë
Azeski: “Bechtel dhe Enka” është një konsorcium ndërkombëtar dhe është e qartë që sapo merr pjesë në një tender është fituese
18 orë
Sa do të shtrenjtohet rryma në Maqedoninë e Veriut, ja nga çfarë varet çmimi i ri?

LEXO MË SHUMË

bechtel_enka

Azeski: “Bechtel dhe Enka” është një konsorcium ndërkombëtar dhe është e qartë që sapo merr pjesë në një tender është fituese

evn faktura

Sa do të shtrenjtohet rryma në Maqedoninë e Veriut, ja nga çfarë varet çmimi i ri?

denari-756x420-696x387-1

Revizioni: Shumë pak institucione paguajnë shtesën për punë jashtë orarit

derivate nafta dizeli benzin

Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

euro

Banka për Zhvillim e Maqedonisë, aty ku rroga shkon mesatarisht 1.000 euro dhe ku targetojnë partitë politike?

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

e.go-veture-elektrike-investim-tetove

Falimentoi prodhuesi gjerman i makinave elektrike Next.e.Go Mobile, investimi i planifikuar edhe në Maqedoni

derivate nafta dizeli benzin

Nga mesnata, shtrenjtohen derivatet e naftës

buka-market

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: Na shtrenjtojnë kafshatën e gojës

INFO

NA NDIQ