Rama i përkrah kërkesat e BE-së për veriun: Shpresoj të përfundoj ky konflikt absurd

INA
INA

1 Qershor, 2023

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i ka përkrahur tri kërkesat e Bashkimit Evropian, për zgjidhjen e tensioneve në veri të Kosovës.

Tri kërkesat e BE-së janë që të shpallen zgjedhjet në komunat veriore, të mundësohet pjesëmarrja e serbëve të Kosovës në ato zgjedhke dhe fillimi i themelimit të Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe.

Rama e falënderoi presidentin francez Emmanuel Macron dhe kancelarin gjerman Olaf Scholz, për përpjekjet e tyre në normalizim të marrëdhënieve Kosovë – Serbi.

Konflikti në veri sipas Ramës është absurd.

“Nuk mund të falënderoj mjaftueshëm presidentin francez Emmanuel Macron dhe kancelarin gjerman Olaf Scholz për atë që po bëjnë për të finalizuar procesin e normalizimit Kosovë-Serbi! Duke i parë ata të ulur me aq respekt me të dyja palët në përpjekje për të zgjidhur një konflikt absurd tregon gjithçka për shpirtin e tyre të madh evropian. Faleminderit!”, ka thënë Rama.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-09-22-22-29-57-752-edit_com.android.chrome

Driton Kuka: Me zjarr, ujë dhe me xhudon e Kosovës s’ka lojë

shkolle arsimtari nxenesi

Skandal në shkollën shqipe, mësuesi godet e ofendon rëndë nxënësit: O psikopat, a e di se çfarë të bëjë

bajram begaj OKB

Begaj ua kërkon njohjen e pavarësisë së Kosovës tri vendeve afrikane

kurti zvicer berset

Kryeministri Kurti në Zvicër takoi​ Presidentin e Konfederatës zvicerane, Alain Berset

vjosa osmani biden

“Vjosa Osmani e ka marrë këtë garanci nga Joe Biden”/ Profesori jep mesazhin e fuqishëm për Kosovën

operim-transplant-zan-mitrev-operacion

Mjekë nga Turqia me stafin vendor operuan 12 fëmijë në QKUK

policia kosoves

Tre serbët e arrestuar për krime lufte ishin lokalizuar nga AKI

kombetarja-kuq-e-zi

Ndryshime ligjore për marrjen e shtetësisë, Rama: Talentet e rinj në sport e art, pasaportë shqiptare pa mbushur 18 vjeç

Donika Gervalla

Gërvalla i reagon Vuçiqit: Pavarësia e Kosovës nuk shkel Kartën e OKB-së

INFO

NA NDIQ