Rama i përkrah kërkesat e BE-së për veriun: Shpresoj të përfundoj ky konflikt absurd

Picture of INA
INA

01/06/2023

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i ka përkrahur tri kërkesat e Bashkimit Evropian, për zgjidhjen e tensioneve në veri të Kosovës.

Tri kërkesat e BE-së janë që të shpallen zgjedhjet në komunat veriore, të mundësohet pjesëmarrja e serbëve të Kosovës në ato zgjedhke dhe fillimi i themelimit të Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe.

Rama e falënderoi presidentin francez Emmanuel Macron dhe kancelarin gjerman Olaf Scholz, për përpjekjet e tyre në normalizim të marrëdhënieve Kosovë – Serbi.

Konflikti në veri sipas Ramës është absurd.

“Nuk mund të falënderoj mjaftueshëm presidentin francez Emmanuel Macron dhe kancelarin gjerman Olaf Scholz për atë që po bëjnë për të finalizuar procesin e normalizimit Kosovë-Serbi! Duke i parë ata të ulur me aq respekt me të dyja palët në përpjekje për të zgjidhur një konflikt absurd tregon gjithçka për shpirtin e tyre të madh evropian. Faleminderit!”, ka thënë Rama.

TË FUNDIT
9 orë
Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera
9 orë
Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”
16 orë
Walker: Kosova është storie e suksesit për arritjet gjatë 25 vjetëve liri
20 orë
Bashkëshortja e Ilir Metes, Monika Kryemadhi, pesë orë rresht është marrë në pyetje nga SPAK-u, në Tiranë
20 orë
Bislimi raporton sot në Komisionin për Integrime Evropiane

ME TE LEXUARA

9 orë
Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera
20 orë
Hovenier: SHBA është krenare për rolin e rëndësishëm që luajti në Kosovë
20 orë
Bislimi raporton sot në Komisionin për Integrime Evropiane
20 orë
Bashkëshortja e Ilir Metes, Monika Kryemadhi, pesë orë rresht është marrë në pyetje nga SPAK-u, në Tiranë
16 orë
Walker: Kosova është storie e suksesit për arritjet gjatë 25 vjetëve liri

LEXO MË SHUMË

partite kosove

Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera

server

Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”

william walker uoker kurti

Walker: Kosova është storie e suksesit për arritjet gjatë 25 vjetëve liri

Monika-Kryemadhi-LSI

Bashkëshortja e Ilir Metes, Monika Kryemadhi, pesë orë rresht është marrë në pyetje nga SPAK-u, në Tiranë

besnik bislimi

Bislimi raporton sot në Komisionin për Integrime Evropiane

Hovenier

Hovenier: SHBA është krenare për rolin e rëndësishëm që luajti në Kosovë

william walker uoker kurti

Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitetet tjera

rifat1

Rifat Jashari: Është derdhur shumë gjak për liri – dhimbje s’ka, veç krenari

IMG_2914

Arrestohet në Dubai shqiptari i shumëkërkuar

INFO

NA NDIQ