Rama ka një lajm të mirë: do ketë rritje rrogash

Iliria News Agency
Iliria News Agency

27/03/2023

Kryeministri Edi Rama këtë të hënë ka qenë i pranishëm në një kompani private punësimi ka ritheksuar edhe një herë rritjen e pagave për qytetarët.

Kreu i qeverisë në fjalën e tij është shprehur se është e rëndësishme që të gjithë drejtuesit e kompanive të kenë të qartë se nuk mund të shfrytëzojnë punonjësit që të punojnë të shtunave pa ndërhyrje në pagë.

Ndër të tjera ai ka theksuar se rishikimi i pagave do të vijojë sërish.

Qeveria është këtu për të siguruar që mjekët specialistë të jenë në shërbim të qytetarëve, ne nuk do të fillojmë që të financojmë koston e studimit të mjekut nëse ato nuk do të jenë në shërbim të qytetarëve.

Arsyeja pse qeveria financon dhe mbulon kosto të studentëve është që ato tu shërbejnë qytetarëve këtu jo të shkojnë dhe shërbejnë në Gjermani.

Qoftë paga minimale, ajo e mjekëve dhe pagat e tjera që janë të targetuara që siç kemi bërë me pagat e gjykatësve dhe prokurorëve është bërë për të mbështetur procesin e reformës në drejtësi.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ushtria forcat e armatosura shqiperi

Shqipëria e 90-ta në botë për fuqinë ushtarake, vendi dytë në rajon

Baza ajrore Kucove

Baza e NATO-s në Kuçovë merr jehonë, Rama paralajmëron edhe bazën detare

thumbs_b_c_9349a89cefb82dd84330a3a5dea34148

Përurohet baza ajrore e NATO-s në Shqipëri

kucove baza ajrore

Në Kuçovë përurohet baza ajrore e NATO-s, Rama njofton se sot do ta bëjnë fluturimin e parë dronët Bayraktar

rama shkup

Rama nga Elbasani: Në zgjedhjet e 2025, fitore më e madhe

shpetim idrizi

Idrizi: Ka biznesmenë që mburren se fituan 300 mln euro në Shqipërinë e varfër

komuniteti mysliman në shqipëri

Sot zgjedhjet për kreun e Komunitetit Mysliman shqiptar, ja kush janë 3 kandidatët! (FOTO)

berisha rama meta

Sondazhi: Cili nga politikanët është më i ndershëm? Rama, Berisha, Basha apo Meta!

pasaporta shqiptare

Hiqen vizat mes Shqipërisë dhe Azerbajxhanit

INFO

NA NDIQ