Rama kërkon që Osmani t’ia përcjell Kurtit “amanetin” e Arbën Xhaferit: 22 Nëntori, festë kombëtare

Picture of ina-online
ina-online

23/11/2023

-Forca e një njeriu, e Arbën Xhaferit, i cili nuk jeton më, por i cili pati vizionin që të kërkojë që Dita e Alfabetit, 22 nëntori, të jetë një ditë e njohur si festë kombëtare, tha Edi Rama duke e rikujtuar figurën dhe idenë e madhe të veprimtarit në Maqedoninë e Veriut, Arbën Xhaferi, shkruan TV21.

Rama tha se ka ardhur koha që Dita e Alfabetit të Gjuhës Shqipe, të jetë festë kombëtare në të gjithë trevat ku flitet shqip. Në edicionin e tretë të Samitit të Diasporës në Tiranë, ai duke iu drejtuar presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, tha se ky mesazh duhet të përcillet te kryeministri i Kosovës, Albin Kurti.

“Tani është dita, që Dita e Alfabetit, dita e gjuhës që na bashkon të gjithëve, që është thesari dhe bekimi ynë më i madh, të jetë një ditë feste kombëtare edhe në Shqipëri dhe patjetër unë besoj që edhe presidentja e Kosovës t’ia japë këtë sugjerim kryeministrit të vet. Unë e dëgjoj presidentin për veten time”, theksoi Rama.

TË FUNDIT
2 orë
Kosova, zyrtarisht në agjendën e AP të NATO-s
12 orë
Ngjarje e rëndë në Drenas: Burri rrah partneren e tij, ajo duke ikur goditet nga një veturë
1 ditë
Shqipëria do të prodhojë armë, rikthehet industria ushtarake
2 ditë
Vazhdon procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së
3 ditë
Lajçaku thotë se është i gatshëm për takim të ri për dinarin në Bruksel

ME TE LEXUARA

2 ditë
Vazhdon procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së
1 ditë
Shqipëria do të prodhojë armë, rikthehet industria ushtarake
12 orë
Ngjarje e rëndë në Drenas: Burri rrah partneren e tij, ajo duke ikur goditet nga një veturë
2 orë
Kosova, zyrtarisht në agjendën e AP të NATO-s

LEXO MË SHUMË

spiunim-bullgari-nato

Kosova, zyrtarisht në agjendën e AP të NATO-s

policia-kosoves

Ngjarje e rëndë në Drenas: Burri rrah partneren e tij, ajo duke ikur goditet nga një veturë

ushtria forcat e armatosura shqiperi

Shqipëria do të prodhojë armë, rikthehet industria ushtarake

thaci-veseli-krasniqi-selimi

Vazhdon procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së

Lajcak

Lajçaku thotë se është i gatshëm për takim të ri për dinarin në Bruksel

KFOR KS

Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it

Hovenier

Marrëveshja mes Kosovës dhe ShBA-së, Hovenier: Ky është një hap i rëndësishëm

kurti liz allen alen

Kurti: SHBA – aleate, mike e partnere historike (VIDEO)

vjosa Osmani

Osmani: Rusia përmes satelitit të saj Serbisë paraqet rrezik aktiv për de-stabilizim të rajonit

INFO

NA NDIQ