Rama nuk ftohet në takimin e liderëve të Ballkanit në Greqi

Picture of INA
INA

18/08/2023

Liderët e Ballkanit Perëndimor dhe vendeve anëtare të BE-së të rajonit mbrëmjen e së hënës së 21 gushtit në Megaro Maximos për një darkë informale mbi zgjerimin dhe të ardhmen evropiane të rajonit.

Ky takim realizohet me rastin e 20 vjetorit të Samitit BE-Ballkani Perëndimor dhe “Deklaratës së Selanikut”, siç raporton media greke, ku thuhet se nisma specifike e kryeministrit Mitsotakis shënon rolin udhëheqës që luan Greqia si një shtyllë e stabilitetit, paqes dhe sigurisë në Ballkan dhe Evropën Juglindore.

Ftesës i janë përgjigjur dhe presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen si dhe kryetari i Këshillit Evropian, Charles Michel.

Kanë konfirmuar pjesëmarrjen aty: Presidenti serb Aleksandar Vuçiç, presidenti i Malit të Zi Jakov Milatoviç, kryeministri i Maqedonisë së Veriut Dimitar Kovacxevski, kryeministri i Kosovës Albin Kurti, presidentja e Këshillit të Ministrave të Bosnjë-Hercegovinës Borgiana Christo, presidentja e Moldavisë, Maya Sandu. Por Shqipëria, e ftuar në nivel presidenti, nuk do të përfaqësohet, pas Begaj është përgjigjur negativisht me “axhendën e ngarkua”. Nuk dihet nëse ky refuzim i kreut të shtetit shqiptar është një lloj restoje për mosftesën ndaj Ramës, ku pra do jetë Kurti, por jo “vëllai i tij” shqiptar i Tiranës.

TË FUNDIT
2 orë
SHBA-ve si pëlqen Stoilkoviqi në Qeverinë e re, Ageler: Do ta ndjekim punën e tij, disa deklarata të tij janë tronditëse
2 orë
Radhë të gjatë në kufi, shumë qytetarë ia mësynë Greqisë
3 orë
Fajon: Anëtarësimi i shteteve të Ballkanit në BE, tani ose kurrë
8 orë
30 vjeçarja nga Shkupi humbi jetën në aksident në Greqi
8 orë
Punë në Slloveni, mbi 6 mijë punëtorë nga Maqedonia e Veriut morën lejet

ME TE LEXUARA

1 ditë
Tifozët serbë me thirrje “Vrit, ther, që shqiptari të mos ekzistojë”
10 orë
Profil/ Kush janë ministrat e ri të VLEN-it në Qeverinë e re?
2 ditë
Ndërron jetë një ushtar profesionist 25-vjeçar në poligonin “Krivolak”
1 ditë
Taravari ka një informacion për BDI-në, ja për çka bëhet fjalë
8 orë
Punë në Slloveni, mbi 6 mijë punëtorë nga Maqedonia e Veriut morën lejet
2 ditë
Telekomi serb përmes MTEL po zgjerohet në Maqedoninë e Veriut, blen edhe një kompani tjetër

LEXO MË SHUMË

IMG_3456

SHBA-ve si pëlqen Stoilkoviqi në Qeverinë e re, Ageler: Do ta ndjekim punën e tij, disa deklarata të tij janë tronditëse

Evzoni-border-station-800x445

Radhë të gjatë në kufi, shumë qytetarë ia mësynë Greqisë

tanja fajon

Fajon: Anëtarësimi i shteteve të Ballkanit në BE, tani ose kurrë

aksiden greqi

30 vjeçarja nga Shkupi humbi jetën në aksident në Greqi

Foto:Ilustrim

Punë në Slloveni, mbi 6 mijë punëtorë nga Maqedonia e Veriut morën lejet

vlen ministrat

Profil/ Kush janë ministrat e ri të VLEN-it në Qeverinë e re?

Angela Ageler

Ageler kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri

arben taravari

Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …

bilall kasami vlen

Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë

INFO

NA NDIQ