Rama: Pa Rugovën nuk do të kishte UÇK, ai ishte jehona e armëve të tyre mbi Beograd

Picture of INA
INA

10/06/2024

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka lartësuar figurën e ish-presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova.

Në konferencën “Rugova dhe Perëndimi” të organizuar nga LDK në nder të 25 vjetorit të çlirimit të Kosovës, tha se Ibrahim Rugova, ati themelues i Kosovës së lirë, të pavarur dhe demokratike ishte një shqiptar si i dalë nga brinjët malore të historisë tonë.

“Ai ishte një intelektual si i nxjerrë nga koleksioni i portreteve të periudhës romantike, një politikanë si i rrahur me vajin dhe uthullën e odës patriarkale, një figurë që edhe sot është vështirë ta përmbledhës”, tha Rama.

Kryeministri i Shqipërisë shtoi se pa Ibrahim Rugovën nuk do të kishte Ushtri Çlirimtare të Kosovës.

“Në përvojën e tij që e krijonte përmes adresimeve të shumta, lind edhe një trashëgimi të vyer për brezat e ardhshëm dhe pikërisht nga këmbëngulja gërryese e përroit që rrodhi urtësisht u bë e mundur edhe hapja e shtratit ku mori jetë Ushtria Çlirimtare e Kosovës dhe sot është e qartë se kurrë se pa Ibrahim Rugovën nuk do të kishte pasur UÇK”, tha Rama, duke shtuar se pa luftën që ai nisi në paqe nuk do të ishte arritur kurrë paqja e fituar në luftë.

Sipas tij, pa politikën e Rugovës afruese me aleatët, nuk do të jehonin as armët e ushtarëve të UÇK-së bashkë me bombardimet e NATO-s mbi Beograd.

Kreu i Qeverisë shqiptare, tha se s’ka politikan tjetër si Rugova.

“Ai ishte dhe mbetet më atipiku i politikanëve shqiptarë, i pa përsëritshëm i paimitueshëm dhe i pashpjegueshëm deri në fund për mënyrën sesi arriti tua imponojnë njerëzve rrugën e ujit të rrjedhshëm teksa formon shtatin e vet”, tha Rama.

Sipas tij, Rugova besoi verbërisht tek aleancat dhe aleatët.
Rama tha se Rugova i dha Kosovës aleancën me ndërkombëtarët si pasuri natyrore që vendi i tij nuk e kishte.

“Presidenti Rugova ishte president i shpresës në mes të shtypjes së shpresës. Ishte lider i pazakonshëm në Ballkan”, tha Rama.

Sipas tij, Rugova ishte i vetmi në këtë vend që kishte kuptuar se konflikti nuk është rruga për drejtësi afatgjate. /Telegrafi/

TË FUNDIT
2 orë
Aggeler uron Qeverinë e re: Pres të vazhdojmë partneritetin
4 orë
Taravari e mori detyrën si ministër, menjëherë takoi kirurgët...
4 orë
Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut
5 orë
Taravari mori detyrën e re, nga sot drejton ministrinë e Shëndetësisë
7 orë
Xhaferi ia dorëzoi mandatin Mickoskit

ME TE LEXUARA

1 ditë
80 vjetori i gjenocidit ndaj çamëve shënohet edhe në RMV
19 orë
Sela: Nuk do jemi prezent në votimin e një qeverie e cila nuk është legjitime dhe nuk e ka legjitimitetin e shqiptarëve
5 orë
Taravari mori detyrën e re, nga sot drejton ministrinë e Shëndetësisë
1 ditë
Deri në mesnatë pritet votimi i Qeverisë së re
19 orë
Mexhiti: Sonte u votua qeveria e re, ky është misioni ynë
4 orë
Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
Presidenti Begaj vizitë dyditore në Kosovë. Do nderojë të rënët e UÇK-së

LEXO MË SHUMË

Angela Ageler

Aggeler uron Qeverinë e re: Pres të vazhdojmë partneritetin

FB_IMG_1719231583046

Taravari e mori detyrën si ministër, menjëherë takoi kirurgët…

derivate nafta dizeli benzin

Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut

taravari ilir

Taravari mori detyrën e re, nga sot drejton ministrinë e Shëndetësisë

xhaferi mickovski]

Xhaferi ia dorëzoi mandatin Mickoskit

Mickoski

Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut

bajram begaj

Pas Deçanit, Begaj do të shpallet qytetar nderi edhe në Drenas

spanja kosova

Parlamenti spanjoll nesër debaton propozimin për njohjen e Kosovës

kombetarja

Përballja me Spanjën “jetë a vdekje” për Shqipërinë

INFO

NA NDIQ