Rama: Kurti është kokëfortë dhe maksimalist, e respektoj, por po gabon

Picture of ina-online
ina-online

10/08/2023

Situata në veriun e Kosovës duket më e qetë këto javë, por kryeministri shqiptar Edi Rama mendon se konflikti atje mund të bëhet më i madh.

Në një intervistë për “La stampa”, një ndër gazetat më të mëdha italiane, Rama bën një paralelizimin me situatën që shpërthue disa vite më parë, në Donbas, nga ku nisi acarimi me Rusinë.

“Po, sigurisht dhe jam shumë i shqetësuar, por gjithçka varet nga ne. Askush nuk mund ta mërzisë Ballkanin nëse nuk i japim atij një shans. Konflikti në Kosovë mund të bëhet i madh, edhe pse në një shkallë të vogël. Situata e pakicës serbe në Veri mund të jetë një Donbas i vogël. Ëndrra e Putinit. Por Serbia nuk mund ta bëjë Rusinë, edhe nëse do të donte” u shpreh Rama.

I qëndroi deklaratave të tij të mëparshme kur u shpreh mbi vendimet e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti.

“E respektoj, por do të bëja zgjedhje krejt të ndryshme. Ai është kokëfortë dhe maksimalist. Ai ka një mundësi fantastike, planin franko-gjerman të paqes. Marrëveshjet nuk janë në tryezë përgjithmonë. Pastaj, historia të bën të presësh”, shtoi ai

Kryeministri shqiptar u shpreh dhe rreth marrëdhënieve të tij me homolgen tialiane, Giorgia Meloni, duke thënë se zgjedhja e saj ishte një surpirzë e madhe. Tërheq vëmendje mesa duket ende ky takim me të.

“E admiroj. Giorgia është motra e re e Shqipërisë, unë jam një vëlla i vjetër i Italisë dhe ne e njohëm veten si të tillë në Tiranë, duke u përqafuar mirë me njëri-tjetrin para se të bisedonim me njëri-tjetrin”, tha kryeminsitri Rama

Në këtë intervistë, kreu i qeverisë foli gjatë dhe mbi turizimin e vendit tonë, duke thënë se shifrat e turistëve këtë sezon ishin përtej pritshmërive, abcnews.al.

TË FUNDIT
1 orë
Borrell i zgjat mandatin, Lajçak mbetet edhe disa muaj në pozitën e të dërguarit të BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë
2 orë
Greqia nis ushtarë në Kosovë në kuadër të KFOR-it
6 orë
Lidhjet e sekretarit të ri të NATO-s, Mark Ruttes me Kosovën ndër vite
12 orë
Divorci/ Kryemadhi te Zëri i Amerikës: Do flas kur të mësoj arsyet e kërkesës
12 orë
“Ju lutem që kohë pas kohe ta bëni këtë gjë për Kurtin”, Walker lë mesazhin e “fortë” për gazetarët në Prishtinë

ME TE LEXUARA

2 ditë
“Policia e veriut ka qenë nën komandën e Vuçiqit”/ Eksperti zbulon detaje për veriun
2 orë
Greqia nis ushtarë në Kosovë në kuadër të KFOR-it
2 ditë
Serbët e shqiptarët bashkë, mbështesin hapjen e urës së Ibrit
1 orë
Borrell i zgjat mandatin, Lajçak mbetet edhe disa muaj në pozitën e të dërguarit të BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë
1 ditë
Spanja nis procedurat për njohjen e Kosovës

LEXO MË SHUMË

Lajcak

Borrell i zgjat mandatin, Lajçak mbetet edhe disa muaj në pozitën e të dërguarit të BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

KFOR KS

Greqia nis ushtarë në Kosovë në kuadër të KFOR-it

Kurti Mark Rutte

Lidhjet e sekretarit të ri të NATO-s, Mark Ruttes me Kosovën ndër vite

ilir meta monika kryemadhi

Divorci/ Kryemadhi te Zëri i Amerikës: Do flas kur të mësoj arsyet e kërkesës

william walker uoker kurti

“Ju lutem që kohë pas kohe ta bëni këtë gjë për Kurtin”, Walker lë mesazhin e “fortë” për gazetarët në Prishtinë

vlora2

Media britanike “Daily Express”: Shqipëria – zbuloni disa nga brigjet më të bukura të vendit ballkanik

uck

25 vjet nga demilitarizimi i UÇK-së në Kosovë, ja marrëveshja që u firmos nga Hashim Thaçi e KFOR në 1999

edi rama

FOTO/Gazetari rumun: Rama u rekrutua nga shërbimet tona sekrete, kjo shpjegon lidhjen e tij me Koldean

ilir meta monika kryemadhi

Ilir Meta ndahet nga gruaja

INFO

NA NDIQ