Rama: Shqipëria do të jetë kampione absolute në rajon për turizmin, ky vit ishte sukses i jashtëzakonshëm!

ina-online
ina-online

26 Gusht, 2023

Kryeministri Edi Rama doli në një konferencë për mediat per te komentuar kryesisht shifrat dhe mbarevajtjen e sezonit turistik, por edhe shqetesime te tjerfa te adresuara nga gazetaret.

Ai tha se qeveria po shkon drejt një axhende të përcaktuar si rruga drejt “Shqipërisë 2030” dhe se do të jetë kampione absolute në rajonin tonë për turizmin.

Referuar turizmit këtë vit, Rama tha se shifrat flasin për një sukses të jashtëzakonshëm.

Këtë vit, Shqipëria po përjeton sezonin e një kthese historike që është rezultat i shumë përpjekjesh të bëra në vitet e mëparshme dhe kurorëzim i një faze të re transformimi për turizmin, që ka nisur kohë më parë me Programin Kombëtar të Rilindjes Urbane, me përkushtimin e posaçëm për zonat turistike, me përkushtimin e posaçëm për trashëgiminë kulturore, me përkushtimin e posaçëm për rritjen e aktiviteteve kulturore dhe artistike në funksion të sezonit, padiskutim edhe me mbështetjen e vazhdueshme për shumë investime që sektori privat ka bërë në industrinë e turizmit dhe që sot shohim frytet e para domethënëse dhe kuptimplota në një rrugë që për ne është e përcaktuar si rruga drejt Shqipërisë 2030, ku pa asnjë diskutim Shqipëria do të jetë kampione absolute në rajonin tonë për turizmin. E kur them rajonin tonë, kam parasysh Ballkanin Perëndimor. Ndërkohë që shifrat flasin për një sukses të jashtëzakonshëm edhe në aspektin e afrimit thuajse të plotë me Greqinë apo me të tjera vende që janë shumë përpara nesh kur vjen fjala te numri i turistëve për frymë.

Rama vleresoi rolin qe ka pasur Aeroporti i Tiranes ne kete bum turistesh gjate ketij sezoni, dhe shtoi se aeroporti i ri qe po ndertohet ne Vlore do ta rrise edhe me shume kete numer, pasi do te operohet nga aeroporti i Mynihut.

Ndërkohë, mendoj që duhet nënvizuar së paku një element që është aeroporti i Tiranës, i cili ka pësuar një transformim shumë të rëndësishëm me ndryshimin e koncensionarit me investimet që janë bërë nga kompania shqiptare në aeroport dhe faktikisht besoj e keni parë edhe klasifikimin e nxjerrë nga Agjencia Europiane e trafikut ajror, që Shqipëria në rritjen e numrit të pasagjerëve në trafikun ajror është në vendin e parë dhe sot ne jemi në kushtet kur mund të themi pa rezervë se jo vetëm jemi konkurrues në aeroportin e Beogradit, që është historikisht aeroporti më i madh i rajonit tonë dhe me një traditë shumë, shumë të gjatë sesa aeroporti ynë, por me shumë gjasë mund ta kapërcejmë aeroportin e Beogradit në numër pasagjerësh këtë vit. Dhe nga ana tjetër, besoj që është e rëndësishme të kujtohet se kantieri i aeroportit të Vlorës është në punë sipas grafikut. E dini që aeroporti i Vlorës do të operohet nga aeroporti i Mynihut dhe faktikisht kemi shumë optimizëm dhe shumë besim që me futjen e aeroportit të Vlorës do të kemi një ‘’bum’’ të konsiderueshëm në rritjen e numrit të turistëve pasi edhe pse aeroporti i Tiranës sot faktikisht punon 24 orë dhe ka pothuajse 200 fluturime në ditë, mundësitë janë për shumë më tepër.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

edi rama

Mediumi “FT” del me korrigjim për intervistën e Ramës: “Toka e askujt”, e ka pasur vetëm për Veriun, jo për gjithë Kosovën

svecla gazmend hoxha

Hoxha: Ky ishte qëllimi Serbisë me sulmin në Banjskë

biden

Komuniteti shqiptaro-amerikan letër presidentit Biden, shpreh shqetësim për rrezikun nga Serbia

IMG_5719

Politikani serb: Radoiçiq u mor vesh me autoritetet serbe, prandaj u lirua

izet mexhiti3

Mexhiti: Përmes internetit lojërave të fatit e futën bixhozin në familjet tona

ASH

ASH: Interpelanca e opozitës teatër komik, procedura për kryeprokurorin e ri tanimë ka fillua

shaip kamberi

Kamberi: Ndikimi i politikës serbe në drejtësi është fatal, por, me aktin e sotëm, ajo po merr epitetin e shtetit “sponsor të terrorizmit”

monstra

“Monstra”, Aziri: Supremja na dënoi me urdhër të kryeminsitrit Kovaçevski

Nikola-Sanduloviq

Politikani serb: Ja si deshti të më eliminoj Vuçiqi

INFO

NA NDIQ