Rama: Ushtria serbe në kufi të Kosovës ka fuqi të barabartë me zero

INA
INA

31 Maj, 2023

Situata e tensionuar në Veri të Kosovës është bërë temë bisede në Bratislavë të Sllovakisë, ku po mbahet aktualisht forumi me temë “Rrugët e Hapura: Ballkanasit sërish në biznes”.

Teksa iu përgjigjej pyetjeve të bëra në panelin e diskutimit, kreu i qeverisë, Edi Rama, deklaroi se ushtria serbe në kufi të Kosovës ka një fuqi të barabartë me zero.

Kryeministri shkoi më tej duke e krahasuar gatishmërinë ushtarake të Serbisë në kufi me Kosovën, me një skenar që mund të parashikonte ushtrinë e Meksikës në kufijtë e SHBA-së.

“Çfarë mund të bëjë? Asgjë? Ka të bëjë vetëm me politikën e brendshme.”

I pranishëm në panel ishte edhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, i cili teksa komentonte zhvillimet në Veri tha se zbatimi i marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë mund të ishte një zgjidhje për situatën.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_5646

Pas publikimit të pamjeve, reagon kryeministri Kurti – ka këtë mesazh!

shaip kamberi

Kamberi reagon pas sulmit ndaj një familje shqiptare në Medvegjë

medvegja

“Këndonin këngë nacionaliste”- Serbët sulmojnë me gurë e mjete të rënda shtëpinë e shqiptarit në Medvegjë (FOTO)

Enver Bytyqi

Bytyçi: Takimi sekret në New York me Vuçiqin tri ditë para sulmit, Ja pse duan KFOR ta marr kontrollin në veri

IMG_5650

Sveçla: Kemi dëshmi se Serbia e organizoi sulmin në Banjskë – Kishte qëllim aneksimin e veriut të Kosovës

Radojcic vilat pasuria

Sveçla tregon se për çka do ta shfrytëzojnë vilën e Radojçiqit!

IMG_5648

Publikohet momenti i sulmit ku u vra polici Afrim Bunjaku (VIDEO)

vjosa Osmani

Osmani: Me armët ruse Vuçiq po mendon aneksimin sipas modelit të Krimesë

Shaip Kamberi

Kamberi: Vuçiq mund të hakmerret ndaj shqiptarëve në Luginën e Preshevës

INFO

NA NDIQ