Ramabaja: Kurti e ka çoroditur totalisht diplomacinë serbe, sidomos me aktin strategjik për Ivanoviqin

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/01/2023

Opinionisti Sadri Ramabaja ka thënë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti e ka vënë në pozicion të vështirë diplomacinë serbë në dy vitet e fundit, e posaçërisht me veprimin e fundit duke e përkujtuar ish-politikanin serb Oliver Ivanoviq, në pesëvjetorin e vrasjes.

“De-fakto e ka sjell në çoroditje totale diplomacinë e Serbisë. Madje, madje, me këtë aktin strategjik që nuk u lexua si duhet, për rastin e Oliver Ivanoviqit, ai e tejkaloi tërësisht luftën strategjike në tavolinën tjetër”, ka thënë Ramabaja në emisionin Pressing në T7.

Rambaja ka deklaruar se VV nuk është kundër dialogut me Serbinë nga viti 2017.

“Sa i përket kësaj pjesët tjetër që ka të bëjë me dialogun, po harrohet që një fakt. VV prej vitit 2017, nuk ka qenë kundër dialogut. Madje, përkundrazi, sa ka qenë pjesë e VLAN-it, insistonte që vetë ta udhëheq dialogun sepse u pa këto dy vjet dhe sidomos këta gjashtë muajt e fundit që pikërisht Albin Kurti është njeriu më adapt dhe është fat për Kosovën që është në krye të dialogut me Serbinë”, ka theksuar ai.

Ndërsa sa i përket çështjes së bashkimit kombëtar, që VV e përmendte shpesh në opizitë, Ramabaja ka thënë se Lëvizja Vetëvendosje nuk ka nevojë të flas për bashkimin kombëtar që ta realizojë atë.

“Një forcë politike sikur VV, kur të vijë në pushtet nuk ka nevoojë me folë për bashkimin kombëtar, duhet të veprojë konform programit që e përafron Ditën D, ditën e bashkimit. Ideja që ne duhet të ecim drejt bashkimit zbërthehet në projektet ekonomike, politike, ushtarake, të sigurisë dhe të kulturës etj. Me projekte ekonomike sidomos, plani i fizibilitetit që është duke u punuar për hekurudhën, është projekt ambicioz. S’ka nevojë me folë aty, duhet me punu”, ka thënë ai në Pressing.

TË FUNDIT
7 orë
Musliu: Fatoni i braktisur nga shteti i vet, krejtësisht i vetmuar u vra nga serbët
8 orë
Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit
8 orë
Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë
10 orë
Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme
10 orë
Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)

ME TE LEXUARA

18 orë
Takim në Ministrinë e Shëndetësisë për zgjerim të Listës pozitive me medikamente inovative
15 orë
Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes
21 orë
Blindohet rezidenca verore e Putinit! Ka një mbrojtje të re ajrore që askush nuk mund të depërtojë
10 orë
Sa ortodoksë e katolikë banojnë në Shqipëri?
18 orë
Mickoski-Radev: Prioritet janë marrëdhëniet e mira fqinjësore

LEXO MË SHUMË

IMG_4534

Musliu: Fatoni i braktisur nga shteti i vet, krejtësisht i vetmuar u vra nga serbët

halil snopce

Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit

IMG_4532

Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë

haker-1

Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme

bilall kasami

Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)

edi rama

Rama thirrje mërgimtarëve: Kthehuni nga Greqia, këtu do të fitoni më shumë

Eduard Zaloshnja

Sa ortodoksë e katolikë banojnë në Shqipëri?

fatoni blogerja

Blogerja e famshme serbe arrestohet me dyshimin se ka ndihmuar në arratisjen e Faton Hajrizit (FOTO)

arben taravari

Emërohen drejtorë të rinj në 14 klinika dhe spitale, ja emrat

INFO

NA NDIQ