Ramadan Qehaja: Sulmuesit kanë pasur armatim të bollshëm për më shumë se një muaj

Picture of INA
INA

26/09/2023

Njohësi i çështjeve ushtarake dhe i sigurisë, Ramadan Qehaja, në RTV21, tha se në rast të mos reagimit të menjëhershëm nga Policia e Kosovës në bazë të armatimit që është shfaqur, ai njësit serb ka pasur armatim të bollshëm për më shumë se një muaj dhe arsyeja pse ka ndodhur kjo në fshatin Banjskë, sipas Qehajes nuk është e rastësishme.

Qehaja nënvizoi se terreni në atë fshat është i vështirë dhe kush e posedon atë terren në aspektin tekniko- operativ është në pozicion më te volitshëm.

“Sikur të mos ishin zbuluar këto njësite apo ky njësit në bazë të armatimit çka pashë këtu ndoshta nuk ështe treguar krejt armatimi për disa arsye, por mendoj që ka pasur armatim të bollshëm për njësitet e këmbësorisë sepse terreni është i vështirë atje njësitet e përkrahjes artilerike, ju keni pa që ka pasë edhe minahedhës, ka pasë edhe njësit gjenius, dhe krejt ështe planifiku çka duhet të bëhet dhe ai territor të mirret deri në Mitrovicën veriore dhe të bëhet një pozicion deri në një muaj e më tepër të jenë në dispozicion për bisedime dhe të bëhet vater e krizës në Ballkan. Ai territor ka rëndësi të veçantë pasi ata po insistiojnë ta marrin me çdo kusht këtë territor sepse nëntoka e Trepçës shtrihet aty, e dyta është i pasur me ujë e treta kush e mbanë atë territor në aspektin taktiko-operativ është në pozicion më te volitshëm sepse terreni është asisoj që mundëson një mbrotje me forca dhe mjete më të vogla prej fillimit të kufirit, dhe nëse ata e marrin atë pjese të territorit dhe bien në lumin Ibër atëherë ata janë në përparësi të madhe”, tha njohësi i çështjeve ushtarake dhe të sigurisë.

TË FUNDIT
3 orë
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
12 orë
Musliu: Fatoni i braktisur nga shteti i vet, krejtësisht i vetmuar u vra nga serbët
16 orë
Blogerja e famshme serbe arrestohet me dyshimin se ka ndihmuar në arratisjen e Faton Hajrizit (FOTO)
19 orë
VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij
22 orë
Arrihet marrëveshja PVD-PDSH për bashkëqeverisje në Preshevë

ME TE LEXUARA

19 orë
VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij
16 orë
Blogerja e famshme serbe arrestohet me dyshimin se ka ndihmuar në arratisjen e Faton Hajrizit (FOTO)
12 orë
Musliu: Fatoni i braktisur nga shteti i vet, krejtësisht i vetmuar u vra nga serbët
3 orë
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
1 ditë
Misteri i vrasjes në Serbi, autori ende në arrati – dyshimet te vëllezërit Hajrizi
1 ditë
Haziri: Me Trumpin kthehet marrëveshja e 3 shtatorit 2020, kjo e pret Kosovën
1 ditë
Gruaja e Blerim Ramadanit flet për arrestimin e tij: Ja si ndodhi arrestimi nga policia e Maqedonisë së Veriut

LEXO MË SHUMË

faton hajrizi

Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua

ganimete musliu

Musliu: Fatoni i braktisur nga shteti i vet, krejtësisht i vetmuar u vra nga serbët

fatoni blogerja

Blogerja e famshme serbe arrestohet me dyshimin se ka ndihmuar në arratisjen e Faton Hajrizit (FOTO)

faton hajrizi

VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij

ardita sinani ragmi mustafa

Arrihet marrëveshja PVD-PDSH për bashkëqeverisje në Preshevë

vjosa Osmani

Osmani takon kryeministrin e Holandës, diskutojnë për forcimin e partneritetit

gruaja blerim ramadanit

Gruaja e Blerim Ramadanit flet për arrestimin e tij: Ja si ndodhi arrestimi nga policia e Maqedonisë së Veriut

lutfi haziri

Haziri: Me Trumpin kthehet marrëveshja e 3 shtatorit 2020, kjo e pret Kosovën

artan-dhe-faton-hajrizi

Misteri i vrasjes në Serbi, autori ende në arrati – dyshimet te vëllezërit Hajrizi

INFO

NA NDIQ