Raporti gjerman për Spitalin në Tetovë, zbulohet një detaj që mund të ketë shkaktuar zjarrin

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

24/01/2022

Pesë prokurorë sot kanë shqyrtuar raportin e ekspertëve gjermanë, i cili është dorëzuar në Prokurorinë Themelore Publike në Tetovë.

Nuk dihet ende nëse pjesë të raportit do të bëhen të ditura për publikun, siç ishte paralajmëruar më parë.

Alsat, duke u thirrur në burime nga prokuroria, tha se në raportin e ekspertëve gjermanë thuhet se shkak për përhapjen e zjarrit në spitalin modular të Tetovës mund të jetë një kabllo vazhdues, në të cilën ishte lidhur një pajisje mjekësore për trajtimin e pacientëve.

Konstatime të tilla paraprakisht kanë marrë teknikët e kriminalistikës vendore, të cilët më 10 tetor kanë dorëzuar raportin e tyre tek prokurorët që udhëheqin hetimet.

Teknikët e kriminalistikës vendore kanë konstatuar se zjarri në spitalin modular në Tetovë ka ndodhur si pasojë e një qarku të shkurtër elektrik përmes rezistencës së lartë kalimtare në kabllon lidhëse të defibrilatorit  në njërën nga dhomat e spitalit.

Mbinxehja e kabllos shkaktoi ndezjen në kutinë e lidhjes së kordonit zgjatues në të cilin ishte lidhur defibrilatori, karikuesi i celularit dhe një pajisje tjetër.(INA)

TË FUNDIT
54 minuta
Rrufeja godet aeroplanin Cyrih-Shkup
1 orë
Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës
2 orë
LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri
3 orë
Ibrahimi: BDI të shkojë në opozitë, të mendojë dhe të reflektojë
4 orë
Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes

ME TE LEXUARA

17 orë
Paraqitje e shpeshtë e shiut të rrëmbyeshëm dhe bubullimave deri të enjten, stabilizim i motit nga e premtja
5 orë
Për një vit, kostoja e jetesës në RMV është rritur për 200 euro
12 orë
Demiri: Sallat e operacionit në klinikën “Nënë Tereza” janë mbyllur për shkak të problemeve teknike
9 orë
9 ditë sallat e operacionit jashtë funksionit! MSH pret rezultate nga Gjermania, por nuk dihet kur vijnë
16 orë
KSHZ-ja shqyrton ankesën e Frontit Evropian
4 orë
Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues
12 orë
Nesër seanca konstituive e Kuvendit
9 orë
Këta janë 26 lojtarët e ftuar nga Shqipëria për Kampionatin Evropian
16 orë
Vritet blogeri dhe këngëtari i njohur në Shkup!

LEXO MË SHUMË

mjegull-aeroport aeroplan avion

Rrufeja godet aeroplanin Cyrih-Shkup

vucic okb

Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës

LSDM SDSM

LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri

zeqirija ibrahimi zeka

Ibrahimi: BDI të shkojë në opozitë, të mendojë dhe të reflektojë

hisen berisha

Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes

lsdm koalicioni

Seancë e Bordit Ekzekutiv të LSDM-së për zgjedhjet e parakohshme brenda partisë për kryesinë e re

Gordana Siljanovska Davkova

Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues

fature-market

Për një vit, kostoja e jetesës në RMV është rritur për 200 euro

kshz

KSHZ refuzon ankesën e Frontit Europian për rivotimin në Llërcë

INFO

NA NDIQ