Raporti i KE-së: Maqedonia e Veriut nuk ka bërë progres në asnjë fushë të rëndësishme

INA
INA

09/11/2023

Raporti më i ri i Komisionit Evropian për progresin e Maqedonisë së Veriut tregon se vitin e kaluar nuk është bërë asnjë avancim në asnjë prej fushave të rëndësishme në klasterin e parë të negociatave. Bëhet fjalë për gjyqësinë, luftën kundër korrupsionit, reformat në administratën publike dhe institucionet demokratike.

KE sot ka publikuar tre dokumente: Strategjia për zgjerim, plani për rritje ekonomike dhe parimet për ndarjen e ndihmës financiare, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Në raportin për RMV-në thuhet se ka përparim të pjesshëm vetëm në kriteret ekonomike. Nuk ka progres në gjyqësi, ndërsa KE shpreh shqetësim për ndryshimin e Kodit Penal, si dhe keqpërdorimin e flamurit evropian.

Si kritikë përmendet edhe vonimi i reformave në administratën publike dhe mospërmbushja e detyrimeve nga viti i kaluar. Gjithashtu kritikohet puna e Kuvendit, mosmiratimi i Rregullores dhe ndryshimi i Kodit Zgjedhor.

Qeveria e RMV-së u vlerësua për angazhimin e saj në procesin e integrimit dhe respektimin e politikës së jashtme me BE-në. Nga ana tjetër, opozita u kritikua për pengesat në Kuvend.

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, njoftoi se është bërë rekomandimi për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Ukrainën, Moldavinë dhe Bosnje Hercegovinën.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

qeveria kovacevski4

Qeveria miratoi Ligjin për falje

Kimete-Berisha

Boll më! Jeni çmendur. Flisni për jetën private të të vdekurit, pa e njohur!

IMG_7007

Mickoski: Garojmë për 61 deputetë, BDI do të befasohet nga Kasami-Gashi dhe Mexhiti

IMG_7005

Arben Taravari nënshkruan me NDI, Memorandumin e Bashkëpunimit “Fito me integritet”

FB_IMG_1701896847835

SHKUPI – KJO „MEKË” E SHQIPTARISË

pacolli

Pse Pacolli është irrituar me mediat shqiptare?

Biljana-Ivanovska-780x439-1

Ivanovska: Komisioni për Antikorrupsion në vitin 2019 kërkoi shkarkimin e Angjushevit

policia-mk

Avokati që dërgoi Palevskin në Beograd po merret në pyetje në polici

azir aliu

Ministri Azir Aliu sjell 5 ligje të rëndësishme për reformën në administratë dhe transformimin digjital

INFO

NA NDIQ