Raportohet për helmimin e gruas së udhëheqësit të inteligjencës së Ukrainës

INA
INA

29/11/2023

Marianna Budanova, gruaja e udhëheqësit të inteligjencës së Ukrainës, Kyrylo Budanov, u helmua dhe mori trajtim në spital, konfirmoi një zyrtar i inteligjencës ushtarake ukrainase. Thuhet se ajo u sëmur pasi hëngri ushqim të mbushur me “metale të rënda”.Tornadot ishin parashikuar për rajonin e Detit të Zi pas një stuhie që la të vrarë të paktën 14 njerëz dhe la më shumë se 2 milionë njerëz pa energji elektrike në Rusi dhe Ukrainë, përfshirë Krimenë e pushtuar.Instituti për Studimin e Luftës, ISW, ka thënë se stuhia e detyroi Rusinë t’i kthente të gjitha anijet e saj detare dhe raketat bartëse në bazat e tyre dhe sugjeroi se kërcënimi i minave që lëvizin në Detin e Zi do të rritej sepse stuhia shpërndau fushat e minuara.

Ka pasur gjithashtu raporte se stuhia i ka dëmtuar hekurudhat në zonat bregdetare, gjë që mund të ketë një ndikim në aftësitë logjistike të ushtrisë ruse në Krimenë e pushtuar dhe në Ukrainën jugore, sipas ISW. Dëmi ndikoi në “ritmin e operacioneve ushtarake përgjatë vijës së frontit në Ukrainë”, por nuk i kishte ndalur plotësisht.
Senati i SHBA do ta fillojë shqyrtimin e legjislacionit që përfshin ndihmën për Izraelin dhe Ukrainën që në javën e ardhshme, ka thënë të martën lideri i shumicës demokrate, Chuck Schumer, duke shtuar se një projektligj ndihme është i nevojshëm edhe nëse nuk ka marrëveshje me republikanët të cilët kërkojnë fonde të lidhura për sigurinë kufitare të SHBA.Ukraina, Letonia, Estonia dhe Lituania thanë se ministrat e tyre të jashtëm do ta bojkotojnë një takim të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) në Maqedoninë e Veriut të enjten dhe të premten, sepse ministri i jashtëm rus, Sergei Lavrov, synon të marrë pjesë.Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, u bëri thirrje anëtarëve të aleancës që të “qëndrojnë në kursin” që e mbështet Ukrainën në luftën e saj kundër pushtimit rus. “Është detyrimi ynë të sigurojmë që t’i ofrojmë Ukrainës armët që i nevojiten”, tha Stoltenberg pas mbërritjes në një mbledhje të ministrave të jashtëm nga vendet e NATO-s në selinë e saj në Bruksel.
BE-ja ka rënë dakord t’i katërfishojë shpenzimet e saj për trajnimin e ushtarëve ukrainas, duke investuar afërsisht 200 milionë euro shtesë, ka raportuar AFP.Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, ka thënë se mbështetja ushtarake dhe financiare për Ukrainën është me “rëndësi ekzistenciale” për Evropën. Në një fjalim në parlament, ai u citua nga AFP të ketë thënë se “Ne do të vazhdojmë me këtë mbështetje për aq kohë sa të jetë e nevojshme. Kjo mbështetje është e një rëndësie ekzistenciale. Për Ukrainën… por edhe për ne në Evropë. Askush nga ne nuk dëshiron të imagjinojë se çfarë pasojash edhe më të rënda do të kishte për ne nëse Putini do ta fitonte këtë luftë.”/The Guardian

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Tramp: Navalni ishte guximtar, por nuk duhet të kthehej në Rusi

German Foreign Minister Annalena Baerbock speaks during a news conference following a meeting with her Polish and French counterparts in Lodz, Poland March 1, 2022. Tomasz Stanczak/Agencja Wyborcza.pl via REUTERS ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. POLAND OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN POLAND.

Takimi i G20-ës në Brazil, Baerbock: Bota nuk e harron se çfarë ka bërë Putini

izrael tel aviv gaza

Izraeli humbi 25 miliardë dollarë në tre muaj! Sa do të kushtojë lufta në Gaza?

Aleksej Navalny

Ekipi i Alexei Navalny: Trupi i tij do të mbahet edhe dy javë për analiza kimike

dergesat port kontejner

Dërgesat nga Aliexpress dhe kompanitë e tjera aziatike drejt Evropës do t’i paguani 400 herë më shtrenjtë, ja përse?

david cameron

“Çfarë bëri Putini ishte e tmerrshme”,Cameron pas vdekjes së Navalnyt do ketë pasoja

Lufthansa

Lufthansa sërish anulon disa fluturime

Xhozef Joseph Borell

Shefi i diplomacisë së BE-së: Palestinezët po përballen me dhunë në rritje

shtepia e Bardhe-usa

FOTO/ Si një 20-vjeçar vodhi një helikopter ushtarak dhe e uli në lëndinën e Shtëpisë së Bardhë, 50 vjet më parë

INFO

NA NDIQ