Rashidi: Rrëmbyen një deputet dhe tani po e formojnë qeverinë e re

Iliria News Agency
Iliria News Agency

16/01/2022

Synimi ynë ishte rrëzimi i Qeverisë së Zaevit sepse kemi një program kundër korrupsionit.

Por betejën e fitoi pushteti pasi ai rrëmbeu një deputet dhe sot jemi këtu në një seancë për të zgjedhur qeverinë e re që është vetëm vazhdimësi e asaj të mëparshme, tha deputeti i Aleancës për Shqiptarët Surija Rashidi.

Ai tha se tashmë është e kaluar dhe vlerësoi se në programin e mandatarit Dimitar Kovaçevski ka shumë premtime që me vite mbesin vetëm në letër.

Në seancën për zgjedhjen e qeverisë së re, deputeti i Aleancës për Shqiptarët tha se është turp të përmendet autostrada për në Kosovë, e cila me vite, tha ai, po ndërtohet dhe është vetëm disa kilometra. Ai po ashtu deklaroi se po flitet për Korridorin 8, i cili prej vitesh është përfshirë në programe të ndryshme, por nuk është realizuar.

Sipas tij, beteja e partive në pushtet është aq e ashpër sepse ka një arsye të madhe – të mbrohen nga zbulimi i të gjitha krimeve dhe korrupsionit.

Rashidi theksoi se sidomos BDI-ja e politizon administratën publike si në nivel shtetëror ashtu edhe në atë lokal.

Deputeti vlerësoi se presioni ndaj atyre që nuk janë anëtarë dhe përkrahës të BDI-së është i madh. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ikja

Të dhënat e trishta/ Të rinjtë po ikin në emigracion, të moshuarit punojnë

Arben Taravari

Taravari uron Kosovën për votimin në Asamblenë e KiE: Gjithmonë me Kosovën tonë

qeveria-750x430

Qeveria vendosi: 24 prilli dhe 8 maji ditë jo pune për të gjithë qytetarët

Ali Ahmeti tubim

Ahmeti: “Ju thash, ma jepni shpatën dhe ju më besuat e unë nuk ju zhgënjeva”

Protesta_Mjeket

Qeveria mori vendim për specializantët

06eb15d2-4c29-4428-829f-782a34419ce7

Kasami nga Dibra: Do të investojmë në zhvillimin e vendit, do të mbështesim rininë dhe kthimin e mërgatës

FB_IMG_1713299161129

Taravari: Na tronditi lajmi për vdekjen e mërgimtarit tonë Taip Fidani në Sarajevë

Afrim Gashi

Gashi nga Dibra: BDI ka zgjedhur ta shajë Rusinë, për t’i ikur kritikës për hajninë

bajram begaj

Presidenti Begaj përshëndet miratimin nga Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës të rekomandimit për anëtarësimin e Kosovës në KiE

INFO

NA NDIQ