Rashiq tregon se si djali i tij që studion në Nish, ndalohet në kufi rreth 4 orë

ina-online
ina-online

6 Shtator, 2023

Ministri për Komunitete dhe Kthim, Nenad Rashiq, tregoi se djali i tij i cili studion në Nish, çdo herë kur udhëton në kufirin mes Kosovës dhe Serbisë, ndalet për rreth 4 orë nga disa persona aty.

Prandaj, Rashiq vlerësoi se një gjë e tillë është shqetësuese, pasi siç tha ai, ndodh gjithmonë që nuk janë në dijeni se çka po ndodhë me të rreth atyre katër orëve.

“Bashkëpunëtorët e mi janë ndalur në kufi çdo herë në kufirin mes Kosovës dhe Serbisë. Tani edhe djali im që studion në Nish, po ndalohet çdo herë dhe e marrin në pyetje për rreth 4 orë. E kanë futur në një zyre, e ka ndalur telefonin dhe ka qenë me disa njerëz, kushdo qofshin ata dhe gjatë asaj kohe ne nuk kemi ide çka po ndodhë me të”, deklaroi Rashiq në emisionin “Infonata”.

I pyetur se pas kësaj situate të përsëritshme, a kanë menduar që si familje të ndërrojnë destinacion, Rashiq potencoi që zgjidhja e këtij problemi nuk është kaq i lehtë.

“Universitetet e Kosovës në këtë moment fatkeqësisht, djali im nuk ka dashur t’i pranojë”, shtoi tutje Rashiq.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kurti me sanxhak dhe lugine

Kurti priti një delegacion të përfaqësuesve politikë të boshnjakëve dhe të shqiptarëve në Serbi

haradinaj-kurti

Haradinaj me akuza të reja: Kurti është shoqëruar me vajzën e ministrit të Millosheviqit

taulant balla

Ligji për shtetësinë, Balla: Qytetarët e Kosovës dhe të Maqedonisë së Veriut të mos testohen

Vucic- Svecla

Vuçiq i përgjigjet Sveçlës: Do ta shohim kush kë do ta arrestojë, qesh mirë kush qesh i fundit

festime-flamuri-kosoves

Presioni i ndërkombëtarëve për themelimin e Asociacionit/ Analistët thonë se insistimi do të vazhdojë deri në themelimin e tij

escobar-kurti

Escobar për Kurtin: E ka marrë dialogun si një opsion “Po-Jo”

escobar eskobar gabriel

Escobar kërkon që Qeveria e Kosovës të ketë një “qasje të re” në dialog

armina nuraj

Reagon përfaqësuesja e shqiptarëve nga Sanxhaku: Nuk jam serbe, pse nuk po ma pranoni diplomën në Kosovë!

vjosa osmani biden

Vjosa Osmani takohet me Bidenin: Aleanca e lirisë, aleanca e përjetshme

INFO

NA NDIQ