Rashkoviq: Vuçiqi pranoi pavarësinë dhe anëtarësimin e Kosovës në OKB

Iliria News Agency
Iliria News Agency

28/02/2023

Sanda Rashkoviq-Iviq, nënkryetare e Partisë Popullore të Serbisë, ka thënë se presidenti serb Vuçiq, mbrëmë në Bruksel pranoi pavarësinë e Kosovës dhe anëtarësimin e saj në OKB.

“Përveç Kosovës së pavarur, ai pranoi rrugën e saj drejt Kombeve të Bashkuara, shkëmbimin e ambasadorëve dhe Asociacionin e Komunave Serbe e tregon si një fitore të paparë.

Edhe pse tashmë është e qartë se Asociacioni nuk do të jetë ajo që thonë organet e tij”, ka thënë Rashkoviqi-Iviq për Danasin.

Sipas saj, Vuçiqi u largua nga Kuvendi pa platformë për bisedime dhe nuk i shpjegoi atje lëvizjet e tij.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Jorn-Rohde

Rohde, Serbisë: Shtensionoje situatën, menjëherë!

Kurti

Kurti: Lirohen 4 nga 5 policët e Kosovës të ndaluar në Serbi

bislimi-petkovic-lajcak

Rund i ri i dialogut në Bruksel për çështjen e dinarit serb

NATO

NATO, shtim forcash në dy vatra të nxehta ballkanike

kufiri kroaci serbi

Serbia mohon gjithçka, i paraqet si normale vonesat në kufi: I kemi forcuar kontrollet për të gjithë udhëtarët, po bëjnë panikë

IMG_1227

Shqiptarët mbeten pa deputet në Kroaci, Ermina Lekaj Prljaskaj nuk siguroi votat e duhura

eu-be-rusi ndikimi rus ballkan

Sondazhi i IRI-t: Shumica në Ballkan janë për në BE dhe kundër Rusisë, serbët s’duan BE dhe pro Rusisë

IMG_1225

HDZ fitoi zgjedhjet parlamentare në Kroaci

664140-6zyFR0KYUH

Kurti: Serbia e ka problem faktin që ekzistojmë si popull dhe si shtet

INFO

NA NDIQ