Rashkovski akuzon Prokurorinë për presion ndaj trupit gjykues

Picture of INA
INA

04/07/2023

Dy ditë para vendimit gjyqësor, ish sekretari i përgjithshëm i Qeverisë, Dragi Rashkovski i dyshuar për shpërdorim me detyrën zyrtare në rastin “Softveri” doli para gazetarëve për t’i kujtuar sipas tij, vërejtjet që Gjykata e Strasburgut i ka evidentuar në ndjekjen penale kundër tij. Rashkovski në cilësinë e të dyshuarit të parë dhe Daniel Stançev i dyshuari i dytë drejtuan gishtin te Prokuroria Publike duke akuzuar atë se ka bërë presion ndaj trupit gjykues në dëm të të pandehurve. Rashkovski tha se gjykata ndërkombëtare për liritë dhe të drejtat e njeriut në fazën e parë kërkon nga organet e ndjekjes penale në vend të argumentojnë masën për paraburgim. Rashkovski dhe gjashtë persona të tjerë dyshohen për pastrim parash dhe shpërdorim me detyrën zyrtare në tenderin për softverin e trafikut me vlerë prej 180 mijë euro. Në maj të vitit 2021 Anti-korrupsioni kërkoi zgjerimin e akuzës kundër Rashkovskit mbi dyshimet për keqpërdorimin e prokurimeve publike në vlerë prej 300 mijë euro. /Alsat.mk

TË FUNDIT
41 minuta
Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra
1 orë
Tetova zgjodhi kryetarin e ri të Këshillit Komunal
1 orë
Azizi: Ali Ahmeti kopjoi idenë e Rufi Osmanit!
2 orë
Modeli irlandez dhe belg për ndarje të territorit të Maqedonisë, Bexheti: Opinioni ka pasur dyshime edhe për kryeministrin shqiptar, por u bë
2 orë
Bexheti: Të kërkosh rregullim të ri kushtetues, nuk është e rrezikshme

ME TE LEXUARA

1 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
15 orë
Mickoski: Ambasadorët evropian nuk duhet të zemërohen për miqësinë me Orbanin
22 orë
Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive
2 orë
Opozita serbe – qeverisë së Vuçiqit: Vendosni sanksione kundër Rusisë, njihni Kosovën shtet
1 ditë
Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja? Me sa po blihen dhe shiten dollari dhe euro

LEXO MË SHUMË

ebfbb2a6-0ee4-4e34-94e6-f8889d4204f1

Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra

IMG_4633

Tetova zgjodhi kryetarin e ri të Këshillit Komunal

Adnan Azizi

Azizi: Ali Ahmeti kopjoi idenë e Rufi Osmanit!

blerim-bexheti

Modeli irlandez dhe belg për ndarje të territorit të Maqedonisë, Bexheti: Opinioni ka pasur dyshime edhe për kryeministrin shqiptar, por u bë

blerim bexheti

Bexheti: Të kërkosh rregullim të ri kushtetues, nuk është e rrezikshme

pasaporta dokumente personale

Toshkovski: Po stabilizohet gjendja me dhënien e dokumenteve personale

qeveria-serbe-vucic

Opozita serbe – qeverisë së Vuçiqit: Vendosni sanksione kundër Rusisë, njihni Kosovën shtet

Onkologija Onkologjia shkup

Në Klinikën e Onkologjisë në Shkup është vendosur puna me dy turne në spitalin ditor

zeqirija ibrahimi

Ibrahimi këshillon BDI-në: Angazhoni ekspertë edhe për luftën kundër korrupsionit!

INFO

NA NDIQ