Rast i mirë për studentët nga Maqedonia e Veriut që duan të studiojnë në Britani

Picture of INA
INA

13/09/2023

Aplikimet për bursat Chevening për të studiuar në Mbretërinë e Bashkuar janë të hapura prej dje (12 shtatorit) deri më 7 nëntor 2023. Aplikimet duhet të dorëzohen nëpërmjet formularit për aplikim online
https://www.chevening.org/apply/

Bursat Chevening u ndahen individëve nga të gjitha mjediset, të cilët mund të demonstrojnë se kanë
angazhimin dhe aftësitë e nevojshme për t’u bërë udhëheqës të ardhshëm dhe mund të tregojnë se si
një diplomë master në Mbretërinë e Bashkuar do t’u ndihmojë atyre të bëjnë ndryshime pozitive në
vendin e tyre. Bursa ofron mbështetje të plotë financiare për studiuesit për të studiuar për cilëndo
diplomë master të pranuar në mbi 150 universitete në Mbretërinë e Bashkuar, duke fituar gjithashtu
qasje në një gamë të gjerë të përvojave ekskluzive akademike, profesionale dhe kulturore.

Që nga krijimi i programit në vitin 1983, mbi 55,000 profesionistë kanë pasur mundësinë për të çuar
karrierën e tyre në nivelin e ardhshëm përmes Chevening. Ka rreth 1,500 çmime të ofruara globalisht
për vitin akademik 2024/2025, duke demonstruar përkushtimin e vazhdueshëm të Mbretërisë së
Bashkuar drejt zhvillimit të liderëve të së nesërmes, ndërsa Chevening po feston vitin e tij të 40-të.
Drejtoresha për bursa e Zyrës së jashtme, Komonuelthit dhe zhvillimit të Mbretërisë së Bashkuar
(FCDO), Ema Henesi (Emma Hennessey), tha:
“Studiuesit, akademikët dhe të diplomuarit e Chevening përdorin aftësitë dhe njohuritë që fitojnë gjatë
studimeve në Mbretërinë e Bashkuar për të nxitur ndryshimin, duke promovuar jetë më të mira dhe
vende më të sigurta për njerëzit në mbarë botën për të jetuar, punuar dhe përparuar.
Chevening përfaqëson më të mirën e Mbretërisë së Bashkuar dhe botës, ndërsa studiuesit tanë
bëhen pjesë e rrjetit global Chevening me mbi 55,000 të diplomuar. Unë jam gjithmonë e frymëzuar
nga pasioni dhe angazhimi i bashkësisë Chevening dhe mezi pres të pranojë aplikimet nga gjenerata
e ardhshme.”’”

Methju Lauson (Mattheë Laëson), ambasadori britanik në Maqedoninë e Veriut tha:
‘Nëse jeni me pasion për të shtyrë para ndryshimin, qoftë në nivel lokal apo global, nëse doni të jeni
më të mirët në atë që bëni dhe nëse keni imagjinatën për të frymëzuar të tjerët, atëherë një bursë
Chevening mund të jetë mundësia e përsosur për ju.’
‘Nuk ka diçka të tillë si një studiues ‘tipik’. Mosha, raca, gjinia, feja dhe prejardhja kulturore e juaj nuk
kanë rëndësi për ne. Ne duam të shohim se ju keni energji, kureshtje, dhembshuri, një vizion të qartë
për të ardhmen tuaj dhe aftësinë për të arritur qëllimet tuaja. Nëse kjo tingëllon si ju, atëherë ka
shumë gjasa të përshtateni me bashkësinë tonë prej mbi 55,000 të diplomuarish në mbarë botën.’
“Rrjeti ynë i të diplomuarve është plot me persona dinamik me ndikim që kanë ndarë të njëjtën
përvojë që do të ndani edhe ju. Ata mund të ofrojnë inkurajim, mentorim, këshilla dhe kontakte. Kur të
ktheheni pas studimeve në shtëpi, duhet të ndjeheni të pajisur mirë për të filluar të bëni një ndryshim
të vërtetë në Maqedoninë e Veriut.’

“Ka shumë për të përfituar nga dorëzimi i një aplikacioni të mirë menduar, kështu që nëse keni atë që
duhet për të qenë një studiues i Chevening, unë do t’ju inkurajoja të aplikoni para afatit të 7 nëntorit”.
Thirrja për aplikues të rinj pason përzgjedhjen e 6 studiuesve nga Maqedonia e Veriut të cilët fituan
bursë për të studiuar në një universitet në Mbretërinë e Bashkuar këtë vit. Aplikuesit e suksesshëm
kanë ndarë tregimet e tyre përmes hashtagut #ChosenForChevening në Facebook dhe Tëitter.

Vizitoni chevening.org/scholarships për informata të hollësishme mbi kriteret e kualifikimit dhe
specifikimet e bursës. Bursat Chevening janë programi global i bursave të Qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar, të
financuara nga Zyra e jashtme, e Komonuelthit dhe e zhvillimit (FCDO) dhe organizatat partnere.
Bursat mbështesin studimet njëvjeçare të nivelit master në universitetet e Mbretërisë së Bashkuar për
individë me potencial të demonstrueshëm për t’u bërë udhëheqës, vendimmarrës dhe formues të
opinionit të ardhshëm.

Chevening filloi në vitin 1983 dhe është zhvilluar në një skemë prestigjioze për bursa ndërkombëtare.
Studiuesit e Chevening vijnë nga mbi 160 shtete dhe territore në mbarë botën. Gjatë pesë viteve të
fundit, Chevening ka ndarë pothuajse 8,000 bursa. Ka mbi 55,000 të diplomuar Chevening në mbarë
botën që përbëjnë një rrjet global shumë të vlerësuar dhe me ndikim.
Emri “Chevening” vjen nga Chevening House në Sevenoaks, Kent – aktualisht rezidenca e përbashkët
zyrtare e Sekretarit të Jashtëm të Mbretërisë së Bashkuar.
Më shumë informata në dispozicion në chevening.org.

TË FUNDIT
5 orë
Dy të tretat e nxënësve të ardhshëm të shkollave të mesme u regjistruan në shkollat ​​profesionale
8 orë
Lojërat olimpike/ Gjermania vendos kontrolle të përkohshme në kufi me Francën
9 orë
Osmani, mërgimtarëve: Jeni zemra dhe shpirti i Kosovës (VIDEO)
10 orë
Vdes një shqiptar në Gjermani, dyshohet për vrasje
21 orë
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

ME TE LEXUARA

5 orë
Dy të tretat e nxënësve të ardhshëm të shkollave të mesme u regjistruan në shkollat ​​profesionale
1 ditë
Sherr brenda familjes shqiptare në Athinë, vjehrri godet me armë dhëndrin
21 orë
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja
10 orë
Vdes një shqiptar në Gjermani, dyshohet për vrasje
9 orë
Osmani, mërgimtarëve: Jeni zemra dhe shpirti i Kosovës (VIDEO)
8 orë
Lojërat olimpike/ Gjermania vendos kontrolle të përkohshme në kufi me Francën

LEXO MË SHUMË

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Dy të tretat e nxënësve të ardhshëm të shkollave të mesme u regjistruan në shkollat ​​profesionale

gjermani-kufi

Lojërat olimpike/ Gjermania vendos kontrolle të përkohshme në kufi me Francën

vjosa osmani

Osmani, mërgimtarëve: Jeni zemra dhe shpirti i Kosovës (VIDEO)

policia gjermane gjermani

Vdes një shqiptar në Gjermani, dyshohet për vrasje

trump sulm

Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

greqi policia

Sherr brenda familjes shqiptare në Athinë, vjehrri godet me armë dhëndrin

Tabanoc kufi

Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)

motrat zvicer Riverside Bistro

Katër motra bukuroshe shqiptare menaxhojnë një restorant në Zvicër

policia zvicer

Ngjarje e rëndë në Lozan të Zvicrës- Shemben skelet e një ndërtese, lëndohen disa persona dyshohet se disa prej tyre janë kosovarë

INFO

NA NDIQ