Rasti i tretë i infektimit me ether Kongo-Krime

Picture of INA
INA

14/08/2023

PACIENTI 42 VJEÇAR NGA VELESI NË GJENDJE STABILE

Gjatë këtij muaji shënohet rasti I tretë i infektimit me ethet kongo-krime në vendin tone.

Bëhet fjalë për një qytetar nga Velesi i moshës 42-vjeçare. Sipas Institutit për Shëndet Publik, pacienti është shtruar në Klinikën Infektive dhe gjendet në situatë stabile.

“Në orët e vona të natës më 12.08.2023, Reparti për epidemiologji të sëmundjeve ngjitëse pranë ISHP – RMV është njoftuar përmes telefonit për rezultat pozitiv të etheve hemoragjike kongo-krime nga testet e bëra të materialeve të marra nga Klinika Infektive. Fillimi i simptomeve me temperaturë të lartë 38, kokëdhimbje, dhimbje nëpër trup dhe djersitje masive, është 5 ditë para kontrollit në Spitalin e Përgjithshëm të Velesit” – thonë nga ISHP.

Paraprakisht, sic njofton KlanM, infektimi nga ky virus ishte I kobshëm për jetën e një gruaje 27-vjeçare nga rrethi i Shtipit. Prej saj u infektua edhe një e punësuar në klinikën infektive, të cilës, simptomet iu paraqitën në ditën e 9-të nga izolimi. Pacientja, sic percjell KlanM, tashmë disa ditë shërohet me ilaçin “Ribarivin” që është marrë jashtë vendit kurse shfrytëzohet gjatë pasqyrës së rëndë klinike të sëmundjes.

TË FUNDIT
2 orë
FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë
6 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
8 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)
11 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
15 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

ME TE LEXUARA

15 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
11 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
17 orë
Orhan Murtezani ministër për Integrime?
8 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)
16 orë
Zero roaming me BE-në deri më 2027

LEXO MË SHUMË

voglushja qan

FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

besmir limani

Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

INFO

NA NDIQ