Rasti “Monstra” para Gjykatës Supreme, sot bëhen 11 vjet nga vrasja e pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

12/04/2023

Sot janë bërë 11 vjet nga vrasja e katër të rinjve dhe një peshkatari në Liqenin e Smillkovës. Vrasja e pesëfishtë ndodhi në natën e së “Premtes së madhe” të festës ordotokse. Më 1 maj, 2012, policia ndërmori aksion të gjërë në Shkup duke arrestuar dhjetëra veta në Shkup, lagjet përreth, si dhe në Haraçinë e fshatin Hotël të Likovës.

Ministria e Punëve të Brendshme Gordana Jankollovska kishte deklaruar se vrasja kryer për arsye të nxitjes së urrejtjes ndërfetare në ditën e festës ortodokse.

Për shkak të dyshimeve dhe akuzave për montim, lënda u rikthye në gjykim, ndërkaq për momentin ndodhet para Gjykatës Supreme.Në gjykimin e dytë, i dënuari me burgim të përjetshëm Sami Luta, u lirua nga akuza, në mungesë të provave. Dy të arratisurit në Kosovë, Alil Demiri dhe Afrim Ismailloviq, por edhe Agim Ismailloviq në të dy gjykimet u dënuan me burgim të përjetshëm, ndërkaq Fejzi Aziri dhe Haki Aziri, të cilët gjatë gjykimit të parë u dënuan me burgim të përjetshëm, në gjykimin e dytë u dënuan me 15 vjet, dhe 9 vjet burgim.

TË FUNDIT
11 minuta
Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet
12 minuta
Ligji për Vetqeverisjen Lokale/ Fronti Evropian dhe LSDM-ja nuk mbështesin ndryshimet e ligjit!
25 minuta
Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera
46 minuta
Jeton Shaqiri tregon se çka ka nënshktuar për Universitetin Ndërkombëtar të Strugës
57 minuta
Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”

ME TE LEXUARA

1 ditë
“Kjo ndryshoi jetën time” – ushtari i KFOR-it kujton momentin e hyrjes në Kosovë 25 vite më parë
12 orë
Hovenier: SHBA është krenare për rolin e rëndësishëm që luajti në Kosovë
12 minuta
Ligji për Vetqeverisjen Lokale/ Fronti Evropian dhe LSDM-ja nuk mbështesin ndryshimet e ligjit!
1 ditë
OKB-ja ka akuzuar Izraelin për krime kundër njerëzimit
9 orë
SHBA dhe Franca, thirrje qeverisë së re në Shkup të respektojë obligimet ndërkombëtare

LEXO MË SHUMË

kurban dashi

Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet

kuvendi parlamenti

Ligji për Vetqeverisjen Lokale/ Fronti Evropian dhe LSDM-ja nuk mbështesin ndryshimet e ligjit!

partite kosove

Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera

uns struge jeton shaqiri merko

Jeton Shaqiri tregon se çka ka nënshktuar për Universitetin Ndërkombëtar të Strugës

server

Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”

davkova vjosa osmani

Presidentja Osmani u prit në Shkup nga Davkova

Kuvendi parlamenti maqedoni

Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot

uns struge jeton shaqiri merko

VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

INFO

NA NDIQ