Rasti “Monstra”, zv/ministri Nuhiu: Ministria shqetësohet, por s’është hetuesi

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/01/2022

Viti që lam pas nuk i shpëtoi edhe rasteve të ndryshme gjyqësore, e njëri prej tyre është edhe rasti “Monstra”. Mbrojtja e palës vazhdon të deklarojë se në prokurori ka përgjime të pa publikuara në procesin gjyqësor dhe se procesi I rigjykuar, nuk pati diçka të re nga ai paraprak.

Zv/ministri i drejtësisë Agim Nuhiu thotë se dikasteri i tij i merr për bazë këto shqetësime, por mjetet e provave adresohen në organet hetuese, gjegjësisht në prokurori.

“Ministria e Drejtësisë nuk ka ndonjë kompetencë sa i përket ndërmarrjes së veprimeve procedurale edhe në stadiumin e seancës për shqyrtim kryesor të çështjes, përkatësisht në stadiumin ku duhet të shqyrtohen provat. Megjithatë, çdo fakt i cili provohet mbi bazë të një prove të rrejshme, qoftë deklaratë e rrejshme e dëshmitarit, qoftë prezantimi i rrejshëm i video inçizimeve apo mendimit të gabuar të ekspertit apo cilësdo provë tjetër nga pesë provat që i njeh ligji për procedurë penale, do të paraqesin bazë të mjaftueshme për përsëritjen e procedurës.”, tha Agim Nuhiu, zv/ministër i drejtësisë.

Aktualisht, pas ankesave të mbrojtjes, lënda “Monstra” ndodhet në gjykatën e Apelit.

TË FUNDIT
36 minuta
Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”
10 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"
10 orë
“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit
11 orë
Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar
12 orë
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

ME TE LEXUARA

14 orë
VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat
1 ditë
Zëvendëspresidenti i Iranit konfirmon vdekjen e presidentit Ebrahim Raisi
19 orë
Zejdi zbulon se çfarë janë podrumet e kuqe që i përmendi Ali Ahmeti
13 orë
Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë
1 ditë
Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it
19 orë
Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

LEXO MË SHUMË

keshilli-gjyqesos-

Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

kastriot-rexhepi

Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

izet mexhiti

Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

zejdi tubim

VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat

mijallkov

Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

kuvendi-ri

A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?

INFO

NA NDIQ