Rasti Softuerët/ Rashkovski në tentim për të dëshmuar pafajësinë, Ruskovska nuk lëshon pe

Iliria News Agency
Iliria News Agency

14/03/2022

Prokuroria për përndjekje të krimit të organizuar dhe korrupsionit nuk posedon asnjë dëshmi për veprat penale, të cilat i ngarkohen prokurorit Dragi Rashkovski, konsideron mbrojtja e ish-sekretarit të përgjithshëm të Qeverisë.

Vetë Rashkovski, në seancën e sotme për rastin “Softuerët” në fjalën e tij hyrëse, tha se gjatë këtij gjykimi do të dëshmojnë se çfarë forenzike digjitale duhet të kemi.

“Është shumë e vështirë të gjeni mace të zezë në hapësirë të zezë. Akoma më vështirë është që të gjeni nëse nuk ka. Gjatë këtij gjykimi do të dëshmojmë macja e zezë nuk ekziston. Shumë dëshmi relevante janë fshehur nga gjykata dhe nga ne, gjegjësisht shkrim-raportimi në Prokurorinë publike se dy softuerët janë vendosur në funksion”, tha i pandehuri i parë Rashkovski.

Ai njëherit paralajmëroi se nga Gjykata do të kërkojnë në vendngjarje të vërtetohen nëse softuerët punojnë dhe nëse kabinat janë vendosur.

mes tjerash, i pandehurit Rashkoski theksoi se Prokuroria publike nuk ka pasur informacion për kompetencat e Sekretarit të përgjithshëm të Qeverisë.

Prokurorja, Vilma Ruskovska, në fjalën e saj hyrëse theksoi se në këtë procedurë përmes dëshmive do ta bindin gjykatën se i pandehuri Dragi Rashkovski i ka shpenzuar në mënyrë joracionale dhe joproduktive paratë e popullit për kamera, kabina, të cilat, një pjesë ndodhen në hapësirat e Qeverisë dhe askush nuk ka shpjegime.

“Do të dëshmojmë se e ka keqpërdorur pozicionin për qëllime të tij personale materiale”, paralajmëroi Ruskoska.

Gjykimin për këtë lëndë e udhëheq gjykatësja Fanka Jançulleva-Mihaillovska, ndërsa si përfaqësues i prokurorisë në seancën e sotme është paraqitur prokurorja Vilma Ruskoska. Seanca e ardhshme për rastin “Softueri” është caktuar për më 24 mars.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

arberesha kryeziu

Deputetja e VV-së, Hyseni: Bujar Osmani përfaqësues i “Ballkanit të Hapur”, Arben Taravari i rreshtuar përkrah Kosovës

asambleja-kie-keshilli-i-evropes

Dy ditë historike për Kosovën në Strasburg – sot nis Asambleja e Këshillit të Evropës

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Mjekët specialistë privatë në RMV nga sot në grevë të përgjithshme

aksidenti shqiperi

Vdekjet nga aksidentet rrugore në Shqipëri, ndër më të lartat në Europë! Vendi ynë, i gjashti në listë

shkupi

Turistët nga Turqia dominojnë për turizëm në Maqedoninë e Veriut

Mickoski vmro platforma

Mickoski: Kohët kur Reçica mund të shantazhonte dhe të diktonte kushte kanë ikur

BE bruksel EU Bashkimi Evropian Unioni

EMRAT/ Ja kush janë ambasadorët dhe emisarët e rinj të BE-së në Ballkanin Perëndimor

hotel mijallkov oher

Kompania e Mijallkovit filloi me ndërtimin e një hoteli luksoz në Ohër, reagon “02 Iniciativa”

lindja mesme iran irak izrael

Pse Irani sulmoi Izraelin – dhe pse janë armiq?

INFO

NA NDIQ