Reagime në Bullgari pas mbledhjes së Këshillit të Sigurisë Kombëtare

Iliria News Agency
Iliria News Agency

10/01/2022

Këshilli këshillëdhënës i Sigurisë Kombëtare (KKSK) për Republikën e Maqedonisë së Veriut i thirrur sot nga Rumen Radev është i pakuptimtë dhe është një fushatë e Presidentit, kështu komentojnë për “Trud” analistët bullgarë dhe vëzhguesit e marrëdhënieve midis dy vendeve.

Sipas tyre, nuk ka ndryshim të situatës dhe ky takim është i panevojshëm. Ata përkujtuan se Radev e ka thirrur Këshillin për temën e njëjtë në vitin 2019, me çrrastë është miratuar mendim, ka qëndrim kornizë dhe ka një deklaratë të Kuvendit Popullor nga 10 tetori i vitit 2021.

“Unë nuk shoh asgjë të ndryshuar që nga viti 2019, kur më 10 tetor, Asambleja Kombëtare miratoi një deklaratë për anëtarësimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut në BE. Kjo temë është një nga gjërat e pakta për të cilat vendi ka arritur një marrëveshje kombëtare”, tha për Trud Ekaterina Zaharieva, ish ministre e jashtme dhe deputete aktuale e GERB-SDS.

“Nuk e kuptoj pse mblidhet KKSK, sepse në Bullgari ka një konsensus kombëtar për temën RMV dhe askush nuk e ka për qëllim ta prish këtë konsensus dhe për të propozuar një të ri”, tha deputeti i GERB-SDS, Daniel Mitov.

Ai gjithashtu komentoi se vizita e kryeministrit Kiril Petkov në RMV më 18 janar është një gjest që lë vend për të menduar se ai synon të ndryshojë qëndrimin bullgar.

Nënkryetari i GERB-it dhe ish zëvendëskryeministër, Tomislav Donçev, komentoi se vizita e parë politike e jashtme e kryeministrit në Maqedoni është gabim.

VMRO-ja e bullgare bën thirrje për tubim paqësor në ditën e takimit të Këshillit të Sigurisë Kombëtare përpara ndërtesës së presidencës, duke paralajmëruar se nëse autoritetet bullgare i kthejnë shpinën interesave kombëtare për marrëdhëniet e biznesit me Shkupin, partia do të nisë një referendum kombëtar, lidhur me çështjen.

“Ne nuk do të lejojmë që të drejtat e bullgarëve në Maqedoni dhe historia jonë të bëhen material tregu për interesat e pista politike të dikujt. Ne përsëri u bëjmë thirrje të gjitha partive në parlament që të mos devijojnë nga kushtet e vendosura tashmë: të garantojnë të drejtat e bullgarëve në anën tjetër të kufirit, të ndalojnë represionin dhe ngacmimet ndaj tyre”, thonë nga VMRO.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Zgjedhje votime vota Maqedoni

Disa nga rezultatet jo zyrtare nga rajoni i Tetovës

arber

Ademi: Sot populli foli

Bilall Kasami

Kasami: Dalja e votuesve e lartë, po tregohet vendosmëri për ndryshim

vlen

VLEN: Në Likovë vjedhje masive të votave, mbushje dhe treni bullgar

MPB-policia-maqedonise

Arrestohen pesë persona, fotografuan fletëvotimet

kumanove hotel kristal

Mbyllet vendvotimi 1075 në Gjimnazin e Kumanovës

likov

Procesi në Likovë po zhvillohet pa pengesa. Fetai: Në zonat rurale fluksi më i madh është pas orës 15

Zgjedhje votime vota Maqedoni

KSHZ: 35.89 % votuan deri në ora 15:00

Screenshot_2024-04-24-16-05-49-430_com.facebook.katana-edit

Shefik Bajrami shkel rëndë urdhrat e Ministrisë së Brendhsme, nxjerr nga shtabi i SPB – Tetovë policët e deleguar për të qenë pjesë të shtabit

INFO

NA NDIQ