Reagime pas shtrenjtimit të çmimit të regjistrimit të automjeteve, AMS: Çmimi i padrejtë

Picture of ina-online
ina-online

26/04/2024

Agjencia e Mbikëqyrjes së Sigurimeve (AMS) informon opinionin se rritja e çmimit të policave të sigurimit të detyrueshëm të makinave është një hap i pajustifikuar nga kompanitë e sigurimit.

Pas marrjes së njoftimeve nga kompanitë e sigurimit se do të rrisin çmimin, janë bërë përllogaritjet aktuariale për verifikim.

“Pas llogaritjeve të kryera aktuariale, u konstatua se rritja e çmimit me arsyet e dhëna nuk është e justifikuar, theksoi AMS.

“Për këtë, AMS thotë se ka informuar dhe ka paraqitur propozim në Ministrinë e Financave, në kuadër të kompetencave të saj ligjore, për të inicuar përgatitjen dhe miratimin e një tarife të re të çmimeve për sigurimin e detyrueshëm të automjeteve. Dhe në këtë mënyrë për të kufizuar masën e kompensimit të shpenzimeve të përgjithshme që do të mundësojë uljen e çmimit të policave të sigurimit të detyrueshëm ndaj përgjegjësisë automobilistike”, thuhet në njoftim.

Kostoja e një police të përgjegjësisë automobilistike u rrit me 15.4 për qind. Nëse deri më tani për veturë prej 44 deri në 55 kilovat paguhen 5.453 denarë, çmimi i ri do të jetë 6.292 denarë. Rritja e çmimit është proporcionale në varësi të kapacitetit të motorit të instaluar në automjet. Nuk ka ndryshim çmimesh vetëm për automjetet deri në 44 kilovat. (INA)

TË FUNDIT
8 minuta
Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni
43 minuta
VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit
2 orë
60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!
2 orë
Ixhet Memeti nuk ka imunitet
2 orë
Trupi i pajetë i një burri është nxjerrë nga Vardari në afërsi të Urës së Gurit, për momentin nuk dihet identiteti i tij

ME TE LEXUARA

22 orë
EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik "GENERALKA WEEKEND 24"
6 orë
Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime
1 ditë
“Vëllavrasje”, Kasami: Deklarata e Ahmetit e rrezikshme! Ne nuk jemi të interesuar për asnjë konflikt
43 minuta
VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit
22 orë
A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?
6 orë
Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij
1 ditë
Valixhja para komunës së Çairit, Zejdi: Nuk jam pjesë e atij skenari
8 minuta
Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni

LEXO MË SHUMË

treni stacioni hekurudhor shkup

Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni

vmro

VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit

kredite denar

60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!

ixhet memeti

Ixhet Memeti nuk ka imunitet

uji-vardar

Trupi i pajetë i një burri është nxjerrë nga Vardari në afërsi të Urës së Gurit, për momentin nuk dihet identiteti i tij

Polici-a-2-750x430

Shoferi 32 vjeç nga Kërçova humbi jetën në aksident trafiku

lojra

Do të largohen rekuizitat argëtuese në Karposh të Shkupit, konfirmon MPB

policia-714x420

Arrestohet kumanovari në Tetovë, ka tentuar ta sulmojë gruan e tij

antonio milloshoski

Milloshoski: Pas negociatave me VLEN-in për formimin e qeverisë, do të hapet mundësia për bisedime me ZNAM-in

INFO

NA NDIQ