Reagimet kundër Kurtit në Maqedoni e kanë qendrën në Beograd

Picture of INA
INA

15/08/2023

Fejzi Hajdari, njohës i çështjeve politike dhe botues i gazetës Lajm, thotë për Radion Evropa e Lirë se reagimi i presidentit Stevo Pendarovski, i cili kërkoi sanksione për organizatorët e vizitës së kryeministrit Kurti, për shkak se në një tubim u pa një grafit me hartën e “Shqipërisë etnike”, por edhe reagimet e zyrtarëve të tjerë partiakë, të kujtojnë “histerinë antishqiptare gjatë periudhës së komunizmit”.

Ai thotë se “reagimet e tilla e kanë qendrën në Beograd”, që sipas Hajdarit, dëshmohet edhe me reagimin e presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, i cili vizitën e Kurtit e quajti “skandal mbi skandalet”, pasi në Tetovë dhe Shkup, sipas Vuçiqit ishte promovuar “Shqipëria e Madhe”.

“Në Maqedoni të Veriut kur është fjala për shqiptarët, gjithmonë aktivizohet ‘butoni’ nga Beogradi, atje ku tradicionalisht gatuhen ‘kuzhinat antishqiptare’… Unë habitem me partitë shqiptare, respektivisht Bashkimin Demokratik për Integrim [BDI], i cili deri tani nuk e pa të arsyeshme të bënte qoftë edhe një reagim dyfjalësh, ndërkohë institucionet tjera, presidenti, kryeministri, e partitë tjera po shfaqin histerinë e dikurshme”, thotë ai.

Sipas Hajdarit, është “hipokrizi” të kërkosh sanksione për një grafit të shfaqur në një tubim dhe “të mos kërkosh sanksione kur shqiptarët fyhen çdo ditë në fusha sportive dhe kur çdo ditë hasim në grafite me thirrje të rënda antishqiptare”.

“Paramendoni kemi grafite nëpër Shkup ‘Vdekje për shqiptarët’, kemi brohoritje antishqiptare në ndeshje futbolli nga tifozeria maqedonase, e cila kërkon ‘dhoma gazi për shqiptarët’, ‘vetëm shqiptari i vdekur është shqiptar i mirë’ dhe nuk di unë nëse ndonjëherë është ngritur ndonjë padi ndaj këtyre grupeve”, thotë Hajdari.

Ai konsideron se reagimet e palës maqedonase më shumë kanë të bëjnë me kundërshtimin e deklaratës së kryeministrit të Kosovës për nevojën e bashkëpunimit më të ngushtë ndërmjet Maqedonisë së Veriut, Bullgarisë, Kosovës e Shqipërisë për ta ndalur ndikimin rus e serb në Ballkanin Perëndimor.

TË FUNDIT
6 orë
Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit
6 orë
“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem
8 orë
Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin
8 orë
Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani
10 orë
Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet

ME TE LEXUARA

18 orë
Në Kumanovë në maj janë regjistruar mbi 900 nxënës në klasën e parë
10 orë
Ligji për Vetqeverisjen Lokale/ Fronti Evropian dhe LSDM-ja nuk mbështesin ndryshimet e ligjit!
17 orë
Tani shkencat mjekësore mund ti kryeni edhe në universitetin e njohur si i Ramiz Merkos, lejen ia ka dhënë ministri në ikje i BDI-së
10 orë
Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet
21 orë
Kuvend, seancë për zgjedhjen e nënkryetarëve dhe formimin e trupave punues
16 orë
Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara
8 orë
Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani
21 orë
Gashi takon sot Presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj

LEXO MË SHUMË

ariu

Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit

IMG_2967

“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem

IMG_2962

Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin

IMG_2961

Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani

kurban dashi

Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet

kuvendi parlamenti

Ligji për Vetqeverisjen Lokale/ Fronti Evropian dhe LSDM-ja nuk mbështesin ndryshimet e ligjit!

uns struge jeton shaqiri merko

Jeton Shaqiri tregon se çka ka nënshktuar për Universitetin Ndërkombëtar të Strugës

Kuvendi parlamenti maqedoni

Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot

uns struge jeton shaqiri merko

VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

INFO

NA NDIQ